Koyun Süslü’nün Masalı

Koyun Süslü’nün Masalı

Kasım 7, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çiftlikte yaşayan koyun sürüsü varmış. Koyun sürüsü sürekli bir arada olup, şarkılar söyler, oyunlar oynar ve birlikte otlarmış. İçlerinden birisi ise diğerlerinden kendisini daha üstün sanırmış. Tüylerini her gün özenle tarar, kafasına tacını takar ve kusursuz görünmeye çalışırmış. Bu yüzden arkadaşları ona “Süslü” dermiş.

Günlerden bir gün koyunlar gölün kenarında oynamaya başlamış. Hep bir ağızdan neşeyle Süslü’ye seslenmişler “Süslü hadi gel sende bizimle gölde oyna.” Süslü “Pardon bana mı dediniz? Ben sizinle birlikte oynayacağım hemde gölde. Bu mümkün değil. Beni kendiniz ile karıştırmayın” demiş. Süslü’nün bu cümlelerine koyunlar çok sinirlenmişler. Hepsi aynı çiftlikte yaşayan, aynı görevi yapan hayvanlarmış. Hiç birinin diğerlerinden üstün bir yanı yokmuş. Süslü’nün söylediklerine alınan arkadaşları onun bu kendini beğenmiş tavrına kızıp bir plan yapmışlar. Bir kaç gün sonra hepsi birden gölün yanında otlarken, görevlendirdikleri bir koyun arkadaşları bağıra bağıra koyunların yanına koşmaya başlamış “Kaçın kaçın, kurt geliyor, hepimizi yakalayacak. Kaçın….” Bunu duyan koyunlar planlarını başlatmışlar ve hepsi oldukları bölge de bir ileri bir geri koşmaya başlamışlar. Süslü ise ne yapacağını bilememiş ve çamur içinde olan gölün içine atlamış. Kendisini göstermemek içinde suyun içine dalıp çıkmış, dalıp çıkmış. En son dalıp çıktığında bütün koyunlar hep bir ağızdan gülmeye başlamış. Süslü de bir anda gölün dışındaki koyunları görünce duraksamış, toparlanmış ve sudan çıkmış.

Koyun Süslü’nün Masalı

Sudan çıkmış çıkmasına ama o bembeyaz tüyleri çamur içinde, parlak tacı ise yosun içinde kalmış. Çok sinirli olan Süslü “Bunu neden yaptınız?” diye sormuş. Koyunlar ise “Senin kendini beğenmiş hallerin hepimizi sinir ediyor. Hiç birimizin diğerimizden farkı yok. Bunu anlaman için yaptık. Bu günden sonra hatanı anlar bizler gibi olduğunu kabul edersin umarız” demişler. Süslü çok utanmış. Çünkü arkadaşları haklıymış. Kendini üstün görüp onları aşağılaması çok ayıpmış. O günden sonra arkadaşlarını ve diğer hayvanları hiç küçümsememiş. Masalda burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Baba Koyunun Masalı