Tembel Atın Masalı

Tembel Atın Masalı

Ağustos 17, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken ormanın birinde yaşayan tembel bir at varmış. At o kadar tembelmiş ki yattığı yerden kalkmak istemez, sadece yere düzen meyveleri yermiş. Diğer atlar ise bütün gün koşar, eğlenir, ağaçlardan taze taze meyvelerini yermiş.

Günlerden bir gün tembel at yine ağacın altında oturuyor, etrafta ki diğer atlara laf atıyormuş. “Koşun koşun, kovalayan var” gibi cümleler söyleyip atları rahatsız ediyormuş. Atlar ise bu durumu hiç umursamıyor, tembel ata gülüyorlarmış. İçlerinden birisi dayanamayıp “Sende anca yat, bir gün seni kurt kovalamaya kalkarsa, nasıl koşacağını merak ediyorum” demiş. Tembel at arkadaşını hiç umursamamış ve yatmaya devam etmiş. Bir kaç gün sonra ormanda seslen yükselmeye başlamış, tembel at bir kaç atın hızlıca kaçtığını görmüş. Ne olduğuna bir türlü anlam veremeyen tembel at merakla kafasını kaldırmış “Neler oluyor?” diye bağırmaya başlamış. Bir tane at “Kaç tembel at kaç, kurt sürüsü geliyor” diye karşılık vermiş. At ne yapacağını bilememiş ayağa kalkması bile dakikalar sürmüş, koşmaya çalışmış ama diğer atlar gibi hızlı koşamıyormuş. Kurtlar ona oldukça yakınmış, korkudan ağlamaya başlamış. O sırada genç atlardan bir kaç tanesi, tembel atın zorlandığını görmüş ve ona yardım etmeye başlamışlar. Dördü birden tembel atı ittirip çekerek kurtlardan kurtarmış ve izlerini kaybettirmişler.

Tembel Atın Masalı

Tembel at ve diğerleri derin bir nefes almış. O gün yaşadıkları tembel ata çok büyük bir ders olmuş. Yatarak hiçbir şeyi başaramayacağını, bir an önce harekete geçip kendisini hızlı koşma konusunda geliştirmesi gerektiğini anlamış. O günden sonra diğer atlar gibi o da hep koşmaya, meyveleri dallardan yemeye hep zinde olmaya başlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Okula Başlayan Dora'nın Masalı