Meraklı Dinozor Dino’nun Masalı

Meraklı Dinozor Dino’nun Masalı

Kasım 6, 2022 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yıllar yıllar önce, hatta milyon yıllar önce dünya şimdikinden çok farklıymış. Yine çok güzelmiş, kocamanmış ama o zamanlar şimdi günümüzde olmayan hayvanları barındırırmış. Bu hayvanlar arasında en büyük ve en ilginç olanlar dinozorlarmış.

Dünyada yaşadıkları zaman sadece karada yaşar, ya ot yada et ile beslenirlermiş. Kocaman gövdeleri ile çok heybetli hayvanlarmış. Dinozorlar böyle kendi aralarında yaşarken küçük dinozor Dino, anne ve babasıyla bir akşam yemeğinden sonra dinozorlar hakkında hoş bir sohbete başlamışlar. Dino soruyor, anne ve babası sıkılmadan cevap veriyorlarmış. “Babacığım, bugün okulda ilk günümdü ve çok farklı dinozor arkadaşım oldu. Bunlardan biri T-Rex (Tireks) ti. O nasıl bir dinozor türü baba?” Babası gülümseyerek “Tirek’ler et ile beslenen dinozor dostlarımızdır. Bedenleri genellikle küçük tüylerle kaplıdır. Avlanmayı seven dinozorlardır.” demiş. Peki babacığım bizim türümüz hangisi? diye sormuş meraklı Dino. Babası “Bizler Ankylosourus türündeniz. Kısaca arkadaşlarımız bize Anki der. Bizler sadece otlarla besleniriz. Boyumuz en fazla 10 metre kadar uzar. Sırtımızda dikenlerimiz vardır. Kuyruğumuzun ucundaki kemikle taşları bile kırabiliriz” demiş. Ve o akşam diğer dinozorları öğrenmiş Dino. Sohbet bitince anne ve babasına iyi geceler dileyerek yatağına girmiş. Ertesi sabah okula gitmiş ve arkadaşı Tireks’in yanına gidip oturmuş. Dino, babasından öğrendiklerini anlatmış arkadaşına. Kendini de tanıtmış en ince ayrıntısına kadar. Tireks, Dino’yı heyecan içinde dinlemiş. Öğrendikleri ile çok heyecanlanmış. Tireks ile çok iyi dost olan dinozor Dino annelerinden izin alarak okul çıkışı gezmeye gitmişler. Ormanda gezinirken iki arkadaş beslenmek için yiyecek toplamışlar. Dino ot ile beslenen bir dinozor olduğu için ormanın en güzel otlarını toplamışlar. Tireks’de et ile beslenen bir dinozor olduğu için gölden nefis balıklar yakalamış. Yiyeceklerini yerken birbirlerine komik fıkralar anlatmışlar.

Meraklı Dinozor Dino’nun Masalı

Eve dönüş yolunda diğer dinozor arkadaşları ile karşılaşan Tireks ve Dino oyuna katılmışlar. Kurdukları oyun çok eğlenceliymiş. Önce bir dinozor hakkında ip ucu veriyorlarmış, sonra topu havaya atıyorlarmış. İp ucu hangi dinozora aitse topu yakalayıp o da aynısını yapıyormuş. Arkadaşlarından biri “Kuyruğunda sert bir kemik var!” diyerek ip ucunu verip topu havaya atmış. Bu özellik bizim Dino’ya aitmiş. Dino hemen topu yakalamış. O da arkadaşı Tireks’i hedef belirleyip atmış. Böylece hem arkadaşları ile çok eğlenmiş hemde diğer dinozorlar hakkında farklı bilgiler edinmiş. Gününü dolu dolu geçiren Dino o gün mutlu bir şekilde yatağına girmiş. Gün içinde yaşadıklarını anı defterine yazmış. Annesine iyi geceler öpücüğü veren küçük Dinozor Dino tatlı bir uykuya dalmış.

Yazar: Dilan Değer
@her_gece_bir_masal

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yavru Dinozor Masalı