Kral ve Halkının Hikayesi

Kral ve Halkının Hikayesi

Ocak 18, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Zamanın birinde yardım sever, kibar, neşeli bir halkın yaşadığı ülke varmış. Bu ülke diğer ülkelerden farklıymış çünkü ülkenin kralı bütün krallardan farklıymış. O asla kendini halktan üstün görmez, insanlar için ellerinden geleni yaparmış. Halkı kötü durumdayken onlara yardımcı olur, ihtiyaç sahiplerine erzak yollar, çocukların hastalık masrafını karşılarmış. Durum böyle olunca da halk kralın her istediğini yapar, diğer ülkelerin halklarına örnek olurmuş.

Günlerden bir gün kralın iyi niyetini öğrenen bir asker kralın huzuruna çıkmış. “Kralım beni kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Ben başka bir ülkede yaşıyorum. Bizim ülkemizin kralı halkına hiç önem vermiyor. Hepimiz sefil durumdayız sizden ricam bize yardımcı olmanız” demiş. Kral “Öncelikle derdinizi gelip paylaştığınız için ben teşekkür ederim. Elimden bir şey gelirse tabi ki de yardımcı olurum” demiş. Bu cevaba çok sevinen asker isteklerini krala söylemiş, kralda askere altın, erzak vermiş. Bu haber ülkeler arasında yayılmış. Kralın iyi kalpliliği diğer kralın da dikkatini çekmiş ve onlarda ellerinden gelenleri halkları için yapmaya başlamış. Bir gün kral çok hastalanmış. Yatak döşek yatmaya başlamış. Bunu duyan halk toplanmış ve kralın hastalığına bir çare aramaya başlamış. İçlerinden doktor olanlar ilaç tedavisine başlamış, çiftçi olanlar en güzel en taze sebzeleri, meyveleri yetiştirip krala yedirmiş, mandıracılar taze sütleri, peynirleri saraya getirmiş. Enstrüman çalanlar kralı neşelendirmeye, sesi güzel olanlar ruhunu dinlendirmeye başlamış. Kral halkının yaptıklarına çok mutluymuş. Bugüne kadar hep kral halkı için çalışmış, şimdide halk kralı için çabalamaya başlamış.

Kral ve Halkının Hikayesi

Birkaç gün sonra diğer ülkelerin hakları da kralın hastalığını duymuş ve ona destek olmak için ülkeye akın etmiş. Kral zor da olsa ayağa kalkmış ve camdan bakmış. Gördükleri karşısında göz yaşlarını tutamamış. İnsanlar tarafından bu kadar sevilmek kralı çok mutlu etmiş ve bu sevgi karşısında kısa süre iyileşmiş. Kral iyilik yaptıkça daha fazla iyilik bulmuş ve bu hikâyede burada bitmiş.

Kısa hikâye okumayı seviyorsanız Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Bir Yaş Büyüdüm Partisi Hikayesi