Kral ve Üç Kızının Hikayesi

Kral ve Üç Kızının Hikayesi

Ocak 16, 2023 1 Yazar: Ezgi E.

Yıllar yıllar öncesinde ülkenin birinde yaşayan bir Kral varmış. Bu Kralın üç kızı varmış. Kral kızlarını büyütürken, sevgisini, ilgisini bütün emeğini kızlarına vermiş. Kızlarının her zaman mutlu olması için elinden geleni yapmış. Üç kız kardeş arasında hiç ayrım yapmamış. Üçünün de en iyi eğitimleri alması için özel hocalar tutmuş ve ülkenin en iyi okullarına göndermiş.

Zaman su gibi akıp geçmiş ve kızlar yetişkin bireyler olmuş. İçlerinden büyük olan kız bir çiftlikte iş bulmuş. Çünkü o hayvanlarla ilgilenmeyi çok seviyormuş. Süt sağmayı, yün kırpmayı, hayvanların sağlıklarıyla uğraşmayı çok seviyormuş. Kral kızının bulduğu işten memnunmuş. Onun için önemli olan kızlarının sevdikleri işle uğraşmasıymış ve büyük kızı en sevdiği işi yaparak Kralı çok mutlu etmiş. Kralın en küçük kızı ise ablasının aksine hayvanlarla uğraşmayı değil, bitkilerle uğraşmayı seviyormuş. Çünkü sarayın bahçesi küçük kızın ilgi alanıymış. Her mevsim açan çiçekleri bilir, çiçeklerin dilinden anlarmış. Topraklarını değiştirir, vitaminlerini verir zamanı geldiğinde ise onları budarmış. Kendisine saraya yakın bir yerde bir çiçekçi dükkânı açmış ve bu dükkân halk tarafından çok ilgi görmüş. Sadece kendi ülkesinde bilenen çiçek türlerini değil diğer ülkelerde ki çiçek türlerini de insanlara tanıtmaya başlamış. Bu durumda Kralı çok mutlu etmiş. Küçük kızı hem halkına fayda sağladığı hem de kendi parasını kazandığı için Kral çok memnunmuş. Ortanca kızı ise kardeşlerinin aksine çalışmayı hiç sevmeyen bir kızmış. Babası ona ne imkân sağlarsa sağlasın o evde oturmayı tercih etmiş. Kardeşleri gibi çalışıp para kazanmak onu mutlu etmiyormuş. Ortanca kız sarayın düzenini idare etmeye, halkta ki yoksul insanlara olan sağlaya başlamış. Kendi parasını kazanmasa da Kral kızına hiç baskı yapmamış. Çünkü hayat onun hayatıymış ve aldığı kararlardan kendisi sorumluymuş.

Kral ve Üç Kızının Hikayesi

Kral üç kızını da aynı şartlarda yetiştirmesine rağmen hepsi hayatlarına farklı yön vermiş. Çünkü herkes kendi hayatının yöneticisidir ve aldıkları kararlar kendileri sorumludur. Kral da bunun farkında olduğu için kızlarına hiç baskı yapmamış ve onlar için elinden gelen bütün imkanları sarf etmiş. O günden sonra attıkları her adım kendi hayatlarını etkilemiş. Bu hikâyede burada bitmiş.

Hikâye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Emir ve Kayıp Eşya Hikayesi