Tilki ve Köpeğin Arkadaşlık Masalı

Tilki ve Köpeğin Arkadaşlık Masalı

Ocak 15, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde hilekarlığı ile nam salmış bir tilki varmış. Bu tilkinin adı Kurnaz mış. Kurnaz büyük ağaçlarla kaplı, kendisinden başka birçok hayvanı da içinde barındıran bir ormanda yaşarmış. Bu ormanda bütün hayvanlar çalışır, çabalar kışı rahat geçirmek için emek verirlermiş. Kurnaz ise onlar gibi değilmiş çünkü o çalışmayı sevmeyen başkalarının topladığı yiyeceklere göz koyan bir hayvanmış.

Günlerden bir gün Kurnaz evinden çıkmış ve diğer hayvanların evlerinin olduğu alana gitmiş. Herkes bir koşuşturma içinde kışa hazırlık yaparken, Kurnaz karşılarına geçip onlarla alay edermiş. Vakit Kurnaz için öyle çabuk geçmiş ki hava kararmaya başlamış. Havanın kararmasını fırsat bilen Kurnaz köpeğin kulübesine girip yemek almak isterken köpeğe yakalanmış. Köpek, Kurnaz’ın aksine, çalışkan, sadık ve dost canlısıymış. Onu evinde görünce “Burada ne işin olduğunu sorabilir miyim?” demiş. Kurnaz “Şeeyyy biraz karnım acıkmıştı da belki bana yiyeceklerinden verirsin diye düşündüm” demiş. Köpek “Karnının acıkması çok normal ama evime benden izinsiz girmen doğru değil. Kapıma gelip benden isteseydin ben sana verirdim” demiş. Tilki güya utanıyormuş gibi yapmış “Kusura bakma” demiş üzgün bir şekilde evden çıkarken Köpek “Seninle bir gün geçirmeme izin verir misin? Böylelikle sana ne şartlarda çalıştığımızı, emek verdiğimizi gösterebilirim” demiş. Kurnaz istemeye istemeye “Tamam” demiş. Ertesi gün Kurnaz ve köpek ormanda yürüyüşe çıkmışlar. Tilki köpeğin samimi ve dost canlısı olmasına çok şaşırmış. İkili ormanda ki hayvanların nasıl çalıştığını izlemişler ve Kurnaz ilk o kadar dikkatli arkadaşlarını izlemiş. Hepsi çok kuvvetliymiş, evleri için yiyecek, ısınmak için odun topluyorlarmış. Köpek, Kurnaz’a dönüp “Baksana sen onlardan güçsüz müsün ki kendi işini kendin yapamıyorsun?” demiş.

Tilki ve Köpeğin Arkadaşlık Masalı

Bu cümle Kurnaz’ın çok zoruna gitmiş o kimseden güçsüz değilmiş. O an bugüne kadar yaptıklarının yanlış olduğunu daha iyi bir hayvan olması gerektiğini, kendi kazanıp kendi yemesi gerektiğini anlamış. Ayıca köpeğin ona dostça davranması onun iyi bir hayvan olmasını sağlamış bu yüzden köpek ile iki yakına arkadaş olmuşlar. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yalan Söyleyen Tilkinin Masalı