Kurbağa ve Tavşanın Keşif Masalı

Kurbağa ve Tavşanın Keşif Masalı

Mart 25, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan küçük bir kurbağa varmış. Kurbağa, ormanın yanında ki dereye girmeyi ve çimlerin üzerinde zıplamayı çok severmiş. Her gün dışarı çıkar kendi kendine bir o yana bir bu yana zıplayıp dururmuş.

Günlerden bir gün sevimli kurbağa evin bahçesinde oynarken yan komşusu tavşan yanına gelmiş. Tavşan, ormana yeni yerler keşfetmeye gideceğini söylemiş ve kurbağa da gitmek istemiş. Hemen annesinden izin almak için annesinin yanına gitmiş. Annesi: “Çok dikkatli olursan ve kuralları unutmazsan gidebilirsin” demiş. Kurbağa: “Çok dikkatli olacağıma söz veriyorum anneciğim, kuralları da unutmayacağım” demiş. Böylelikle iki arkadaş ormanı keşfetmek için yola çıkmışlar. İki arkadaş şarkılar söyleyerek ormanda yürümeye başlamışlar, karşılarına bir çiçek tarlası çıkmış ve mis gibi kokan çiçekleri koklamışlar. Aralarında papatyalar, nergisler, sardunyalar varmış ve iki arkadaş da bu çiçekleri çok severlermiş. Çiçek tarlalarını geçtikten sonra derenin olduğu yere gelmişler ve dereden su içip yollarına devam etmişler. Ormanın bu bölümünü daha önce hiç gezmeyen ikili, dikkatlice adımlarını atmaya başlamış. Biraz ilerledikten sonra karşılarına bir geyik çıkmış. Geyik: “Nereye gidiyorsunuz böyle küçükler?” demiş. Tavşan tam konuşacakken, kurbağa onu kolundan tutmuş ve çekiştirerek oradan uzaklaştırmış. Tavşan: “Ne yapıyorsun böyle? Neden konuşmama fırsat vermedin?” diye sormuş. Kurbağa: “Tanımadığın kişilerle konuşmamalısın bu bizim en büyük kuralımız. Annem her zaman beni tembihler tanımadığın kişilerle konuşma ve kimsenin verdiği bir şeyi yeme!” demiş. Tavşan: “Haklısın, benim bir an aklımdan çıktı. Annem de bana hep aynılarını söyler” demiş.

Kurbağa ve Tavşanın Keşif Masalı

İki arkadaş kurallar uyarak yollarına devam etmiş. Biraz meyve biraz çiçek toplayıp evlerine geri dönmüşler. Keşfettikleri yer kendi yaşadıkları yer ile hemen hemen aynıymış ve evden çok fazla uzaklaşmamaları gerektiğini anlamışlar. Evden uzaklaşmak istediklerinde anneleri veya babaları ile birlikte ayrılmaları gerektiğini anlamışlar. Yavrular eve vardıklarında gördüklerini yaşadıklarını annelerine anlatmışlar. Yabancı bir geyik gördüklerini v hiç konuşmadıklarını söylemeyi de unutmamışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Doktordan Korkan Tavşan Masalı