Kuş ve Kaplan Masalı

Kuş ve Kaplan Masalı

Mart 31, 2023 1 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak diyarların birinde bir orman varmış. Bu ormanda bir kuş yaşarmış ve kuş bütün hayvanlar tarafından sevilen bir kuşmuş. Herkese yardım eder, iyi geçinirmiş.

Günlerden bir gün iyi kalpli kuşun kanadı incinmiş ve yerde olan bir kuyuya düşüvermiş. Kuş ne kadar çırpınsa da bir türlü çıkamamış çünkü kanadı çok acıyormuş. O sırada ormanda yaşayan kötü kalpli bir kaplan oradan geçiyormuş. Kuşun “Yardım edin” çağrısını duymuş ve kuyunun başına gitmiş. Kaplan kuyuya bakıp: “Sana yardım edeceğimi sanıyorsan yanılıyorsun, orada kalmaya devam et benim işim var” demiş ve oradan ayrılmış. Kuş, kaplanın bu davranışına çok şaşırmış, bir canlının bu kadar kötü kalpli olabileceğini hiç düşünmemiş. Yine de yardım istemekten vazgeçmemiş ve “Yardım edin, yardım edin” diye bağırmaya devam etmiş. O sırada kuşun sesini duyan aslan hemen kuyunun yanına gelmiş ve bir dal parçası uzatarak kuşu oradan kurtarmış. Kuş aslana teşekkür edip evine gitmiş ve kanadını tadavi etmeye başlamış.

Kuş ve Kaplan Masalı

Günler haftaları, haftalar ayları kovalamış ve bir gün kuş uçarken ormandan “Yardım edin” çığlıkları duymuş ve hemen aşağı inip bakmış. Bu sefer kuyuya düşen hayvan kaplanmış. Kuş kaplana eğilip “Sana yardım edeceğimi sanıyorsan yanılıyorsun, hadi benim işim var” demiş ve oradan uzaklaşmış. O an kaplanın aklına kuşa söylediği sözler gelmiş ve çok pişman olmuş. Anlamış ki “iyilik yapan iyilik, kötülük yapan kötülük bulur.” Ama kuş kaplan kadar kötü kalpli değilmiş ve ormana gidip kaplanın kuyuya düştüğünü haber vermiş ve onu oradan kurtarmalarını istemiş. Kısa süre içinde de kaplan kurtulmuş fakat bu yaşadıkları ona iyi bir ders olmuş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yazar: Elif

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Orman Sevgisi Masalı