Liva ve Ceylanın Masalı

Liva ve Ceylanın Masalı

Mayıs 31, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan hayvanlar varmış. Bütün hayvanlar çok iyi kalpliymiş ve kimse kimse ile kavga etmiyor, yardımlaşıyor, birbirlerine destek oluyorlarmış. Ormana bazen insanlar da geliyormuş ve onların kavga ettiklerini, ormanı kirlettiklerini hayvanlara saygı göstermediklerini görünce çok şaşırıyorlarmış.

Günlerden bir gün Liva isminde tatlı bir kız ailesi ile birlikte ormana pikniğe gitmişler. Annesi yemeği hazırlarken Liva da ormanda gezintiye çıkmış. Bir kelebeğin peşinde koşarken ayağı taşa takılmış ve düşmüş. Liva ağlamaya başlamış ama annesi ile babası kızlarının sesini duymamış. Ceylan Liva’nın ağlama sesini duymuş ve sesin geldiği tarafa doğru bakınca bir kız çocuğunun ağladığını görmüş. Onu orda bırakmaya gönlü razı gelmemiş ve sakince Liva’nın yanına gitmiş. Liva ceylanı görünce korkmuş. Ama ceylan “Lütfen benden korkma ben sana yardım etmeye geldim” demiş. Liva ceylana “Tamam korkmuyorum ben çok güçlü bir kızım” demiş. Ceylan hemen Liva’nın bacağına bakmış ve büyük bir yara olmadığını biraz sıyrıklar olduğunu söylemiş. Biraz krem sürmüş ve Liva kendisini daha iyi hissediyormuş. İkili biraz sohbet etmiş ama annesinin sesi ormanda yankılanmaya başlamış “Liva neredesin? Yemek hazır” diye sesleniyormuş. Liva ceylana “Benim şimdi gitmem lazım, bana yardım ettiğin için teşekkür ederim. Senin için ne yapabilirim?” diye sormuş. Ceylan “Aslında sana yardım etmek içimden geldiği için yaptığım bir şeydi. Herhangi bir karşılık beklemiyorum. Ama senden bir ricada bulunabilirim. Lütfen insanlara kavga etmemeyi, doğayı kirletmemeyi ve hayvanlara saygı göstermeyi öğretir misin?” diye sormuş. Liva da “Elimden geleni yapacağım söz veriyorum” demiş ve vedalaşıp annesinin yanına gitmiş.

Liva ve Ceylanın Masalı

Liva o günden sonra kendisini hayvanların sözcüsü olarak görmüş ve her yerde hayvanların sevgiye saygıya ihtiyacı olduğunu, onlara zarar verilmemesi gerektiğini anlatmış. Liva üzerine düşen görevi yerine getirdiği için çok mutluymuş. Sizlerde çevreniz de ki herkese bu öğüdü verebilirsiniz çocuklar. İyi uykular…

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ceylan ve Altınların Masalı