Meraklı Farenin Masalı

Meraklı Farenin Masalı

Ocak 11, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde evin birinde küçük bir fare doğmuş. Fare çok küçükmüş ama bir o kadar da meraklıymış. Ve bir gün merakı yüzünden başına bir şeyler gelmiş. Bakalım bu küçük ve meralı farenin başına neler gelmiş.

Küçük fare o sabah uyanmış ve karnının çok acıktığı fark etmiş. Annesi ona yuvasından çıkmamasını ve insanlardan uzak durmasını söylemiş. Ama fare o sabah annesini dinlemeyip yuvasından çıkmış. Etrafına bakmış ve gördüğü her şey çok büyükmüş. Masanın üzerinde duran peynirin kokusu almış ve hemen peynire doğru koşmuş. Tam peynire uzanacakmış ve karşısında evin sahiplerinden biri çıkmış. Fare korkudan hemen kaçmaya başlamış. Fare önde evin sahibi arkasında koştukça koşmuşlar ve en sonunda küçük fare açık bir kapıdan içeri girip saklanmış. Evin sahibi fareyi kaybettiğini düşünerek fareyi kovalamayı bırakmış. Küçük fare uzunca bir süre saklandığı yerde kalmış. Ama karnı o kadar açmış ki daha fazla olduğu yerde kalamamış ve çıkmaya karar vermiş. Etrafa göz atan küçük fare olduğu yerden çıkmış, mutfağa gitmiş. Peynir hala olduğu yerde duruyormuş. Fare tekrardan cesaretini toplamış ve masaya çıkmış. Peyniri afiyetle midesine indirmiş. Tam masadan inecekmiş ki küçük bir kız onu görmüş. Ne yapıyorsun sen burada? diye sormuş. Fare “Lütfen beni yakalama, sadece yemek yiyordum” demiş. Küçük kız “Seni neden yakalayayım ki? Yemek yemek senin de hakkın” demiş. Fare duyduklarına çok şaşırmış. Annesi ona insanların tehlikeli olabileceğinden bahsetmiş ama küçük fare annesinin yanlış düşündüğünü anlamış. Küçük kız “Sen çok tatlı bir faresin. Benimle birlikte yaşar mısın?” diye sormuş. Fare “Sen çok iyi bir insansın ama üzgünüm, seninle yaşayamam. Ailemi bırakamam” demiş. Küçük kız “Haklısın bende annemi bırakamazdım. O zaman sana her gün yemek veriyim. Ne dersin? demiş.

Meraklı Farenin Masalı

Fare, kızın teklifini kabul etmiş. O günden sonra küçük kız her gün farenin kapısına yemek bırakmaya başlamış. Küçük fare her insanın aynı olmadığını anlamış olmuş. İyilik ve kötülük kişiden kişiye değişirmiş. Bu olanları hemen annesine atlatmış ve annesi ona hak vermiş. Fare ve küçük kızın arkadaşlığı uzun yıllarca sürmüş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Rüya Gören Kuş Masalı