Merhametli Ailenin Hikayesi

Merhametli Ailenin Hikayesi

Aralık 13, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Ülkenin birinde yaşayan bir aile varmış. Bu ailenin 3 çocuğu varmış. Çocukların aralarında birer yaş varmış ve üç kardeş çok güzel anlaşırlarmış. Zaman geçmiş çocuklar büyümüş. Hepsi farklı karakterlere sahip olmuş. Nede olsa beş parmağın beşi de bir değilmiş. Ama ailelerinden öğrendikleri doğrular üç çocuk içinde aynıymış. Sevgi, saygı ve merhamet…

Günlerden bir gün bu üç kardeşin yolu ayrılmış. Hepsi farklı yerlerde çalışmaya başlamışlar. Yaşlanan anne ve babalarını ayda bir kez ziyaret ediyorlar ve onlar için ellerinden geleni yapıyorlarmış. Bir gün anne ve baba çok yaşlandıklarını anlayıp üç kardeşi de bir araya getirip konuşmak istemişler. Onlardan miras kalanları bölüşmelerini söyleyeceklermiş. Beklenen gün gelmiş ve kardeşler ailelerinin evlerine ziyaret etmişler. Anne, eskisi gibi büyük bir sofra kurmuş. Her birinin sevdiği yemekleri pişirmiş. O akşam evde, eski günlerde ki gibi neşe ve kahkaha sesleri varmış. Yemek faslından sonra kahvelerini içmek ve anneyle babanın anlatacaklarını dinlemek için salona geçmişler. Baba söze başlamış “Evlatlarım, anneniz ile ben artık yaşlandık. Hayat ne gösterir bilemeyiz. Bu yüzden bizden size kalacak olan mirası şimdiden paylaştırmak istiyoruz” demiş. Anne “Evet çocuklar, artık zamanı geldi. Bugüne kadar sizler için çalıştık, çabaladık. Eminiz ki size kalacak mirasın kıymetini bileceksiniz” demiş. Çocuklar merakla annesini ve babasını dinlerken baba cebinden bir kağıt çıkarmış. Her kardeşe düşen üçer tane arsanın tabusunu uzatmış. Kardeşler annelerinin ve babalarının sözlerinden dolayı çok duygulanmışlar. Büyük olan çocuk “Anneciğim, babacığım. Sizlerin bugüne kadar bizi ne emeklerle büyüttüğünüzü biliyorum. Ben sizden herhangi bir mal istemiyorum. Çok şükür çalışıyorum ve kendi birikimimi yapıyorum. Sizden istediğim, bana kalan tapuları, ihtiyacı olan kişilere bölüştürmeniz. Bana gerekli olan tek şey sizin duanız” demiş.

Merhametli Ailenin Hikayesi

Anne ve baba oğlunun söylediği sözler karşısında çok duygulanmış. Büyük olan çocuk devam etmiş “Yalnız sizden tek bir şey istiyorum, bugüne kadar çekilen bütün fotoğrafları bana verirseniz bu benim için en büyük hediye olur” demiş. O sırada ortanca ve küçük kardeş de abilerinin sözlerine katılıp, kendilerine bir şey istemediklerini, ihtiyacı olan kişilere verilmesinin doğru olacağını söylemiş. Onlarda sadece anne ve babasından kalacak olan, manevi değeri olan bir kaç eşya istemişler. Ailenin sohbeti bitince herkes yatağına yatmış. Anne ve baba çocukları adına çok gurur duymuş. Böyle sevgi dolu, saygılı ve merhametli evlatlar yetiştirdikleri için çok mutlularmış. Paranın değerinin olmadığını, hayatta ki en değerli şeyin aile olduğunu düşünüp uykuya dalmışlar.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorisini inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaramaz Çocuğun Hikayesi