Şaka Yapmayı Seven Ayının Masalı

Şaka Yapmayı Seven Ayının Masalı

Aralık 12, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan bir ayı varmış. Bu ayının adı Coni’ymiş. Coni ormanda şaka yapmayı en çok seven hayvanmış. Her şakası komik olmuyormuş ve bazı şakaları orman halkını çok kızdırıyor muş.

Günlerden bir gün Coni arkadaşlarına bir şaka yapmak istemiş, nasıl bir şaka yapacağını günlerce düşünmüş. Ama bu şaka herkesin seveceği bir şaka değilmiş. Ormanda her hafta bütün hayvanlar toplanır ve eğlence düzenlermiş. Coni de bütün hayvanların bir arada olmasına fırsat bilmiş ve şakasını yapmak için hazırlanmış. Eğlence saati geldiğinde Coni de arkadaşlarının yanına gitmiş ve eğlenmeye başlamış. Daha sonra kalkmış, şakasını yapmak için ağaçların çok olduğu alana gitmiş. “Yangın vaarrrr! Yangın vaaarrrrr!” diye avazı çıktığı kadar bağırmış. Bunu duyan hayvanlar, koşup nehirden su alıp, Coni’nin yanına gitmiş. Ortada yangın göremeyen hayvanlar Coni’ye yangının nerede olduğunu sormuş. Coni onlara “Yangın yok, size şaka yaptım” demiş ve gülmeye başlamış. Şakasına en çok kendi gülmüş, gülerken de diğer hayvanların gülmediğini, hatta sinirlendiklerini hiç anlamamış. Hayvanlar Coni’yi orada bırakıp evlerine geri dönmüşler. Yapılan şakadan dolayı kimse de eğlenmek için moral kalmamış. Coni yaptığından ders almamış. Evine döndüğünde aynı şakayı bir daha yapmak istemiş çünkü kendi çok eğlenmiş. Ertesi gün bütün hayvanlar avlanmaya çıktığında Coni tekrar bağırmaya başlamış “Yangın vaarrrrr! Yangııınnnnnn! Yardım edinnnnnn.” Sesleri duyan bütün hayvanlar yangını söndürmek için koşmuş ama Coni’yi yine gülerken bulmuşlar ve sinirleri daha da bozulmuş. Aslan “Bak Coni, bu yaptığın hiç doğru değil. Yangın yada başka büyük felaketler senin şakalarında yer almamalı. Çünkü bir gün gerçekten yangın olursa, senin yüzünden kimse inanmaz” demiş, arkasını dönüp gitmiş. Coni yaptığının yanlış olduğunu o an anlamış ama artık çok geçmiş. Çünkü bütün hayvanlar Coni’yi bırakıp işlerine geri dönmüş.

Şaka Yapmayı Seven Ayının Masalı

Aradan bir kaç gün geçmiş. Ormanda ki hayvanlar Coni ile pek konuşmuyor yaptığı yanlışı anlamasını bekliyorlarmış. Ama o gün kimsenin aklına gelmeyecek bir şey olmuş. Hava çok sıcak olduğu için ormanda küçük bir yangın çıkmış. Ve onu gören de Coni’ymiş. Coni arkadaşlarının yanına koşmuş ve yangın var diye bağırmaya başlamış. Hayvanlar Coni’nin kullanılmadığını düşünmüş ona kızmaya başlamışlar. Coni ne dese de inandıramamış arkadaşlarını. Ama o an orman sakinlerinden olan bir kartal gelmiş ve gerçekten yangın olduğunu söylemiş. Bütün hayvanlar koşup yangını söndürmüşler. Aslan Coni’ye dönüp “Bak Coni, yalan söyleyip bizi kandırdığın için sana inanmadık. Eğer kartal göremeseydi yangını, ormanımız kül olabilirdi” demiş. Coni üzgün bir şekilde “Haklısınız. Çok özür dilerim. Şaka yapacağım diye sizi hep kandırmış oldum. Söz veriyorum bir daha böyle hayati şakalar yapmayacağım” demiş. Coni’nin pişman olduğunu anlayan hayvanlar onu affetmiş ve ormanda bir daha böyle bir şaka yapan olmamış. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Liva ve Ceylanın Masalı

Daha fazla hayvan masalı için Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.