Tilki ve Aslanın Arkadaşlık Masalı

Tilki ve Aslanın Arkadaşlık Masalı

Aralık 14, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde iki yakın arkadaş varmış. Bu arkadaşlardan birisi tilki diğeri ise aslanmış. Aslan hayatı boyunca hep tilkilerin kurnaz olduğunu duymuş. Ama bu arkadaşı onu çok yanıltmış. Çünkü tilki hiç kurnaz değilmiş. Hatta kurnazlık nedir onu bile bilmiyormuş.

Günlerden bir gün aslan ile tilki ormanda gezintiye çıkmışlar. Meyve toplamışlar, koşu yarışı yapmışlar. Tüm gün eğlenerek vakit geçirmişler. Akşam eve dönme saati gelince iki arkadaş vedalaşıp evlerine dönmek için yola koyulmuşlar. İkisinin de evi birbirlerinin evinin tersine kalıyormuş. Tilki sağdan, aslan ise soldan gitmiş. Tilki evine yaklaştığı sırada ormanın derinliklerin de yaşayan diğer tilkiler onun yolunu kesmiş. Aslan ile arkadaşlık yapmaması gerektiğini, onun bir tilki olduğunu ve hep kurnazlık yapması gerektiğini söylemişler. Tilki ise onların bu düşüncelerinin yanlış olduğunu, arkadaşlığın güzel bir şey olduğunu söylemeye çalışmış. Tilki diğer tilkiler ile konuşmaya devam ederken, evine giden aslan tilkiyi yarın da ormanda oynamak için çağırmayı unuttuğunu hatırlamış ve koşarak geri, tilkinin evine doğru koşmuş. Tilkinin evine yaklaştığında arkadaşını diğer tilkiler ile konuşurken görmüş. Arkadaşının onlarla ne konuştuğunu duymamış ama arkadaşının da diğer tilkiler gibi kurnaz olabileceğini düşünmüş. Aslında arkadaşlara güvenilmesi gerektiğini biliyormuş ama yinede düşüncelerine yenik düşmüş ve tilkiyi kurnazlıkla suçlamış. Evine doğru geri dönen aslanın morali çok bozukmuş, direk yatıp uyumuş. O sırada tilki, diğer tilkileri kovmuş ve evine gitmiş. Sabah olunca tilki arkadaşını çağırmak için aslanın evine gitmiş. Ama aslan onu terslemiş ve kapıyı yüzüne çarpmış. Tilki ne olduğunu bile anlamamış. Üzgün bir şekilde evine dönmüş. Tüm gün aslana ne olduğunu, neden onunla konuşmadığını düşünmüş ama bir sonuca varamamış. Ertesi gün yine şansını denemiş ama aslan yine aynı tepkiyi vermiş. Sonra ki gün, sonra yine, yine, yine… Aslan hep aynı tepkiyi veriyormuş. Bir süre sonra tilki pes etmiş ve arkadaşının evine gitmemiş.

Tilki ve Aslanın Arkadaşlık Masalı

Tilki artık yalnızmış çünkü aslandan başka arkadaşı yokmuş. Tüm gün evinin önünde tek başına oynuyormuş. Yine bir gün oynarken diğer tilkiler gelmiş ve aslanın onu yarı yolda bıraktığını söyleyip, tilkiyle dalga geçmeye başlamışlar. Tilki bu duruma çok üzülmüş ama onlarla konuşmak istememiş. Aslanda bu sırada diğer hayvanlarla yarış yaparken tilkilerin konuşmalarına şahit olmuş. Tilkiler, diğer tilkinin de kendileri gibi kurnaz olduğunu ve tek arkadaşlarının kendileri olabileceklerini söylemişler. En sonunda bizim tilki bağırmaya başlamış “Hayır! Ben sizin gibi olmayacağım. Ben kurnaz değilim. Hiç bir hayvanın kötülüğünü istemiyorum ve kimseye plan kurmuyorum. Ben iyi bir tilkiyim. Sizin gibi değilim” demiş ve ağlamaya başlamış. O anda aslan arkadaşının dediklerini duymuş ve ona kötü davrandığı için kendisinden utanmış. Hemen koşup tilkilerin yanına gitmiş. Onları kovmuş ve arkadaşını rahat bırakmalarını söylemiş. Tilkiler kaçarak uzaklaşmış. Aslan tilkiye sarılmış. Çok hata yaptığını, onları konuşurken gördüğünü ve her şeyi yanlış anladığını söyleyip, özür dilemiş. Tilki aslanı affetmiş ve eskisi gibi yakın arkadaş olmuşlar.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Orman Sevgisi Masalı

En güzel masallar için sitemizi takip etmeyi unutmayın. Çocuklarınız için her gün yeni bir masal yayınlıyoruz 🙂