Minik Paro’nun Tatlı Dersi Masalı

Minik Paro’nun Tatlı Dersi Masalı

Şubat 25, 2023 2 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde zamanın birinde büyükçe bir şehirde  Paro isimli bir ayı yaşarmış. Paro çok hareketli, neşeli bir ayıymış. Özellikle ilkbahar ve yaz ayları geldiğinde neşesi artarmış. Parkta oyunlar oynar, arkadaşlarıyla güzel zamanlar geçirilmiş.

Paro oldukça neşeliymiş ama biraz da dikkatsizmiş. Kurallara fazla dikkat etmezmiş. Evin karşısındaki parka giderken trafik ışıklarını bakmadan karşıya geçermiş. Annesi ve babası her defasında uyarmada Paro trafik kazası geçirebileceğini hiç düşünmezmiş. O sadece yeşil alanda oynamayı, bisiklete binmeyi düşünüyormuş. Yine güzel bir yaz günüymüş, hava oldukça sıcakmış. Kuşlar en güzel sesleri ile cıvıldıyor, çiçekler en güzel renklerini sergiliyormuş. Paro her sabah olduğu gibi o sabahta sabah kahvaltısını yapmış. Her zamanki gibi yine çok neşeliymiş. Okula gitmek için önlüğünü giyinmiş, çantasını hazırlamış ve ayakkabılarını giymek için kapıya gitmiş. O sırada annesi Paro’ya şöyle demiş: “Paro, dikkatli ol oğlum, kurallara da uymayı eksik etme“ demiş. Para “Tamam anneciğim, merak etme” demiş ve annesini öper öpmez okuluna doğru koşmaya başlamış. Yayalar için kırmızı yanıyormuş ama Paro hiç umursamayarak durmamış. O anda da bir araba oldukça hızlı gidiyormuş ve Paro’yu görür görmez firene basmış. Zorda olsa araba durmuş ve Paro kaza geçirmekten kurtulmuş. Kurtulmuş kurtulmasına ama küçük Paro çok korkmuş ve korkudan ağlamaya başlamış.

Minik Paro’nun Tatlı Dersi Masalı

Firen sesini duyan anne ayı koşarak oğlunun gittiği yöne gitmiş ve onu ağlarken görmüş. Hemen Paro’yu kucağına almış ve onu sakinleştirmiş. Paro sakinleşince annesi: “Paro sana araba çarpacak diye çok korktum belli ki sende çok korktun. Ama şu an iyisin, artık korkmana gerek yok. Umarım bu olay sana büyük bir ders olmuştur” demiş. Paro: “Sen çok haklıymışsın anneciğim, çok özür dilerim” demiş ve annesine söz vermiş. Bir asla yola koşarak çıkmayacağım ve trafik kurallarına uyacağım demiş. O günden sonra Paro çok dikkatli ve kurallara uyan bir ayı olmuş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Çakır ve Şehrin Masalı