Kelebek ve Arının Masalı

Kelebek ve Arının Masalı

Şubat 26, 2023 3 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir Arı ve bir Kelebek varmış. Bu iki hayvan çok iyi anlaşırlar, dostça yaşarlarmış. Kelebek uçmayı çok seven, neşeli ve kendine çok bakan bir hayvanmış. Arı ise çok çalışkan, disiplinli bir hayvanmış. Tanıştıkları ilk yıllarda Arı ve Kelebek farklı huylar da oldukları için pek anlaşamamışlar ama zamanla birbirlerini tanımışlar ve yakın arkadaş olmuş.

Günlerden bir gün, bu iki arkadaş bir yarışma yapmaya karar vermiş. Bir gün içerisinde en çok yiyeceği toplayan kazanacak, kaybeden ise akşam yemeğini hazırlayacakmış. İkisi de heyecanla hazırlıklarını tamamlayıp uçmaya başlamış. Arı, işine çok odaklanmış ve hırsa çalışmaya başlamış. Nerede bir yiyecek görse, hızla yanına gitmiş ve çantasına atıp aramaya devam etmiş. Kelebek ise hızla evden çıkmasına rağmen kısa sürede dikkatini kaybetmiş ve yemek aramak yerine aynalara bakmaya, çiçekleri koklamaya başlamış. Akşam üstü olduğunda Arı çalışmasına devem etmiş ve koca bir çanta yiyecek toplamış. Kelebeğin aklı başına ise güneş gidince gelmiş. Her yer hızla uçmaya çantasını doldurmaya çalışmış. Fakat istediği kadar yiyecek toplamadan güneş batmış ve ay gökyüzünde yerini almış. İki hayvanda yarışma bittiği için eve dönmüşler. Toplanan yiyecekler sayıldığında tabi ki de kazanan Arı olmuş.

Kelebek ve Arının Masalı

Kelebek Arının bu kadar çok yiyecek toplamasına çok şaşırmış ve disiplinine hayran kalmış. Kendisine de hiç çalışmadığı için çok kızmış. O günden sonra Kelebekte, Arı gibi çok çalışmaya, disiplini olmaya karar vermiş. Ayrıca yarışmayı kaybettiği içinde çok güzel bir yemek hazırlamış ve iki arkadaş neşe içinde yemeklerini yemişler. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yardım Sever Aslan Sima'nın Masalı