Miraç ve Ödevlerinin Hikayesi

Miraç ve Ödevlerinin Hikayesi

Eylül 29, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir zamanlar Miraç adında küçük bir çocuk yaşarmış. Miraç birinci sınıf öğrencisiymiş. Öğretmenini ve arkadaşlarını çok sever, her gün onlarla oyun oynamak istermiş. Çünkü Miraç’ın hayatta en çok sevdiği şeylerden birisi oyun oynamakmış. Her gün okuldan eve geldiğinde, üstünü değişir, yemeğini yer ve bahçeye çıkarmış. Arkadaşlarıyla birlikte bisiklet sürer, top oynar, araba sürermiş. Akşam olup eve girdiğinde ise yorgun düşer ve hemen uyurmuş. Ama gelin görün ki Miraç’ın unuttuğu bir şey varmış, öğretmenin verdiği ödevler…

Miraç eve geldiğinde annesi ve babası ona sürekli ödevlerini yapması gerektiğini söylerlermiş ama küçük çocuk yapmak istemezmiş. Anne ve babası çok üstüne gitmez, öğretmeninin bu sorunu çözeceğine eminlermiş. Yine bir gün Miraç okuldan gelmiş ve hemen yemeğini yiyip dışarı çıkmak istemiş. Annesi ödevlerini yapması gerektiğini söylemiş, Miraç ise: “Anne iki gün okul tatil, yarın yaparım” demiş ve dışarı oyun oynamaya çıkmış. O hafta sonu Miraç ödevlerini yapmamış ve pazartesi günü çantasını alıp okula gitmiş. Ödevleri kontrol eden öğretmeni Miraç’ın yine ödevini yapmadığını görmüş ve artık bu sorunu çözmeye karar vermiş. Tahtada bütün çocukların ismi büyük bir kalbin içinde yazıyormuş. Öğretmen tahtaya gidip Miraç’ın ismini silmiş ve kalbin dışına yazmış. “Bugünden itibaren ödevlerini yapmayanları kalbin dışına yazacağım. Çünkü ödev yapmadığınız da hem derslerinizden geri kalıyorsunuz hem de beni çok üzüyorsunuz.” demiş. Miraç kalbin dışına yazılan tek öğrenciymiş ve bu duruma hem üzülmüş hem utanmış. Teneffüs saatinde öğretmen Miraçla konuşmuş ve artık ödevlerini yapmadan gelmemesi gerektiğini, derslerden geri kaldığını, sorumluluğunun farkına varması gerektiğini anlatmış.

Miraç ve Ödevlerinin Hikayesi

Miraç o gün yaşadıklarından ve öğretmenin konuşmasından sonra ödevlerini yapmaya başlamış. Okuldan gelir gelmez üstünü değiştirmiş, yemeğini yemiş ve hemen ödevlerini yapmış. Kalan zamanında ise yine arkadaşlarıyla oyunlar oynamış. Böylece hem derslerinden hem de oyun oynamaktan geri kalmamış. Bir daha da kalbin dışına hiç yazılmamış. Mutlu bir şekilde ikinci sınıfa geçmiş. Bu hikayede burada bitmiş.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yusuf'un Oyuncaklarının Hikayesi