Nil Prensesin Uyku Masalı

Nil Prensesin Uyku Masalı

Eylül 28, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak bir krallıkta, güzellik ve zarafetiyle ünlü bir prenses yaşarmış. Bu prensesin adı Nil miş. Nil’in güneş gibi parlayan gözleri, çiçek gibi kokan saçları, kalem gibi kirpikleri, kiraz gibi dudakları varmış. Tüm ülke prenses Nil’i çok sever, ona saygı duyarlarmış. Çünkü Nil güzel olduğu kadar iyi kalpli ve merhametli bir insanmış.

Nil’in tüm halk tarafından sevilmesi ülkede yaşayan kötü büyücüyü rahatsız etmeye başlamış. Herkes Nil’e övgüler yağdırırken kötü büyücü, hep kötü sözler söylermiş. Bu yüzden halk büyücüden iyice uzaklaşmış. Büyücü Nil’i mutsuz etmek istiyormuş ve ona büyü yapmaya karar vermiş. Bu büyü de “uykusuzluk” büyüsüymüş. Prenses büyünün etkisiyle artık uyuyamıyor, zor günler yaşıyormuş. Elinde olmadan çok sinirli olmaya, herkese bağırmaya başlamış. Halk da onun sinirli halini görünce uzaklaşmaya, onu sevmemeye başlamış. Olanları izleyen büyücü çok mutluymuş, amacına uzaklaştığını düşünüyormuş. Zaman geçtikçe Nil yalnızlaşmaya başlamış, hem geceleri uyuyamıyor hem de yanına kimse uğramıyormuş. Artık dayanamamış ve ağlamaya başlamış. Bugüne kadar hiç ağlamayan Nil prenses ağlayınca, küçük bir peri ona yardım etmek için saraya gelmiş. Nil, periyi görünce afallamış ve uykusuzluktan hayal gördüğünü zannetmiş. Ama peri onu gerçek olduğuna ikna etmiş. Nil, olanları periye anlatmış ve peri hemen ona yardımcı olmak istemiş. Peri; “Dünyanın dört bir yanından en güzel masalları bilenleri çağır ve onların anlattığı masalları dinle. Zamanla büyünün etkisi azalacak ve tekrar derin uykulara dalacaksın” demiş.

Nil Prensesin Uyku Masalı

Prenses çok heyecanlanmış ve hemen halka haber salmış. Herkes son bir kez olsun prensese yardım etmek istiyormuş. Kısa bir bir süre sonra saraya bir çok insan toplanmış ve teker teker masal okumaya başlamışlar. Perinin söylediği gibi bir kaç gün sonra Nil gözlerini kapatmış ve derin bir uykuya dalmış. Masal ve hikayeler bütün büyüyü bozmuş ve Nil eski neşeli günlerine geri dönmüş. Bütün halk çok sevinmiş ve hep birlikte prensesin dönüşünü kutlamışlar. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tembel İnek Benekli ve Çalışkan Koyun Pamuk Masalı