Nuna ve Küçük Kuşun Masalı

Nuna ve Küçük Kuşun Masalı

Haziran 28, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal pireler berber iken ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, rengarenk çiçeklerle bezeli güzel bir bahçeli evde yaşayan Fatma teyze varmış. Fatma teyze evinde kedisi Nuna ile birlikte yaşarmış. Nuna, Fatma teyzeyi çok severmiş. Her gün onun dizine yatar kendisini sevdirirmiş. Yanından hiç ayrılmazmış. Fatma teyzede kedisini çok severmiş, günün çoğunu onunla geçirir, onsuz yemek yemez, uyumaz hatta dışarı bile çıkmazmış.

Bir kış günü sabaha Fatma teyze erkenden uyanmış, Nuna ile birlikte bahçeye çıkıp bir süre temiz hava almışlar. Daha sonra içeri gidip kahvaltı yapmışlar. İçeri girdiklerinde Nuna, sıcak minderine kıvrılıp yemeğini beklemiş. Fatma teyze de kahvaltı masasını hazırlayıp camın kenarına geçmiş. Dışarıda çok soğuk bir hava varmış, kar ince ince yağıyormuş. Fatma teyze bir anda ayağa kalkmış ve dikkatlice bahçede ki kıpırtıyı izliyormuş. Bahçede küçük bir kuşun titrediğini görmüş. Onu orda bırakamayacağını bile yaşlı kadın hemen bahçeye çıkmış ve kuşu içeri almış. Fatma teyze kuş ile birlikte eve girince, Nuna küçük kuşu görmüş ve hiç memnun olmamış. Fatma teyze kuşa hemen bir yuva hazırlamış. Bunu gören Nuna, kuşa rahat vermemeye başlamış, mırıldanarak onu korkutmuş ve sürekli yanında durmuş. Fatma teyze bir kaç kere Nuna’yı uyarmış. Ama kıskanç kedi onu dinlememiş. Dayanamayan Fatma teyze “Nuna, bu yaptığın çok ayıp, o minikcik bir kuş ve bu soğukta çok üşüyor. Senin sıcak minderin var ama onun yok. Bu soğukta dışarıda yaşayamaz,” demiş. Nuna, Fatma teyzenin dediklerini duymuş ama onu hiç dinlememiş çünkü o kuşu evde istemiyormuş. Fatma teyze mutfağa gidince hemen kediyi kovalamaya başlamış. Küçük kuş “Lütfen beni rahat bırak, çok üşüyorum ve açım,” demiş. Nuna “Beni ilgilendirmez burası benim evim hemen git buradan” demiş. Bunu duyan kuş çok üzülmüş kapının oraya gitmiş ama kapalı olduğu için dışarı çıkamamış. Nuna kuşun gitmediğini görünce ona doğru koşmuş ama bu sefer Fatma teyzeye yakanmış ve yaşlı kadın ona çok kızmış. Onun bir cezayı hak ettiğini düşünerek, Nuna’yı kapının önüne koymuş. “Şimdi, hatalarından ders al bakalım” demiş. Nuna, üşümeye başlamış, karnı da çok acıkmış. Fatma teyze kapıyı açmadığı için de Nuna ağlamaya başlamış. Hava kararmaya başlamış, Nuna daha önce hiç bu kadar soğukta kalmadığı için ne yapacağını bilmiyormuş. Küçük kuş, Nuna’nın bu haline çok üzülmüş. Kapının arkasından seslenmiş, “Çok üşüdüğünü biliyorum, çok özür dilerim. Benim yüzümden yerinden oldun. Hemen buradan gideceğim,” demiş. Nuna, kuşu duymuş ama cevap vermemiş, çünkü yaptıklarından dolayı çok utanıyormuş.

Nuna ve Küçük Kuşun Masalı

Bir kaç saat sonra Fatma teyze kapıyı açmış ve Nuna’yı içeri almış. “Umarım yaptığın hatanın farkına varmışsındır. Seni bu şekilde cezalandırmak istemezdim ama bazen bir musibet bin nasihatten iyidir Nuna” demiş. Nuna, Fatma teyzenin haklı olduğunu anlamış. Onun sıcacık minderi, yiyecek yemeği varken, o kuş ile hiçbir şeyini paylaşmak istememiş. yaptığından çok utanmış. Hemen gidip teyzesinin kucağına oturmuş ve onu yalamaya başlamış. Daha sonra küçük kuşun yanına gitmiş ve ona sarılmış. İkisi de yorgunluktan uyuya kalmış. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Elma ve Nar'ın Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.