Palyaço Tavşanın Masalı

Palyaço Tavşanın Masalı

Kasım 12, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman için de büyük bir orman varmış. Bu orman da hayvanlar gösteri hazırlamayı çok severlermiş. Her hayvanın farklı bir görevi varmış. Kar ismin de bir tavşanda palyaço olur hayvanları eğlendirirmiş. Kar uzun kulaklı, pembe puantiyeli bir kostüm giyermiş. Palyaço tavşan artık yaşlanmış ve ormanda ki hayvanları eğlendirmekten artık yorulmuş. Yaşından dolayı artık çok iyi zıplayamıyormuş, takla atamıyormuş hatta akrobasi bile yapamıyormuş. Orman da yaşayan hayvanlar onun yaşlandığının farkındaymış ama onu üzmemek için hiçbir şey demiyorlarmış.

Kar bir gün yerine başka bir tavşanın geçmesi gerektiğini düşünmüş ve bunu diğer tavşanlara açıklamış. Tavşanlardan biri bu teklifi kabul etmiş ve yeni palyaço olarak göreve başlamış. Yeni palyaço tavşanın adı Beyaz’mış. Beyaz ile Kar kısa sürede arkadaş olmuşlar. Kar ona bildiği her şeyi öğretmiş. Beyaz artık bütün yavruları eğlendire biliyormuş. Bir gün Kar ile Beyaz sohbet ederken Kar, Beyaz’a o gece gördüğü rüyasını anlatmış. Kar “Biliyor musun bu gece rüyamda bir balon gibi uçuyordum. Çünkü hayatım botunca hep uçmayı hayal ettim” demiş. Rüyasını anlatırken biraz üzgünmüş ve Beyaz onun üzgün olduğunu anlamış. O akşam ormanda düzenlenecek bir gösteri varmış ve iki arkadaş gösteriye hazırlanmak için işlerinin başlarına dönmüşler. O gün Kar’ın doğum günüymüş ve Beyaz ona çok güzel bir sürpriz hazırlamak istemiş. Kar hayatı boyunca bu sürprizi unutamayacakmış. Akşam olunca hayvanlar tek tek gösterisini yapmak için sahneye çıkmış, sıra Kar’a gelmiş. Kar sahneye çıkmış ve o an yanına Beyaz ellerinde balonlarla Kar’ın yanına gelmiş. Kar ne olduğunu anlam verememiş. Bir anda bütün orman “İyi ki doğdun Kar, iyi ki doğdun Kar” sesleri ile inlemeye başlamış. Yaşlı tavşan Kar çok mutlu olmuş. Bu kadar sevildiğini bilmek onu çok mutlu etmiş. Beyaz, Kar için getirdiği balonları uzatmış. Kar bu balonların sihirli olduğundan habersiz bir şekilde almış. Beyaz “Bu balonlar senin hayalini gerçekleştirecek, bu balonlar dostluk balonları” demiş.

Palyaço Tavşanın Masalı

Beyaz cümlesini bitirince Kar balonlarla birlikte uçmaya başlamış. Gösteriyi izlemeye gelen bütün hayvanlar ıslık çalmaya bir yanda da Kar’ı alkışlamaya başlamışlar. Bu sürpriz Kar’ı çok mutlu etmiş ve hayatında yaşadığı en güzel günü o gün olarak ilan etmiş. Bütün arkadaşlarına özellikle de Beyaz’a çok teşekkür etmiş. Bu yaşadığını asla unutmayacakmış.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilir dilediğiniz masalımızı okuyabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Fare İle Gelincik Masalı