Lili’nin Dürüstlük Masalı

Lili’nin Dürüstlük Masalı

Haziran 26, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde, yemyeş,l ağaçların gölgesinde yaşayan çok tatlı bir zebra varmış. Bu zebranın adı Lili imiş. Lili, ailesiyle birlikte güzel bir ahşap evde yaşıyormuş. Lili, en yakın arkadaşı olan fil Bobo ile her gün oyunlar oynar, eğlenceli vakit geçirirmiş.

Günlerden bir gün Lili, arkadaşı Bobo’yu evinin bahçesine çağırmış, oyun oynamayı teklif etmiş. Bobo sevinçle bu teklifi kabul etmiş. Annesinden izin alıp komşularının bahçesine gitmiş. İki arkadaş önce sohbet etmişler, kitap okumuşlar, meyve yemişler. Canları sıkınca da top oynamaya karar vermişler. Lili hemen odasından topunu almış ve voleybol oynamaya başlamışlar. Lili bir anda topa çok sert vurmuş ve annesinin vazosuna gelmiş. Vazo düşüp kırılmış. Çok üzülen Lili kırıkları bir kenara toplamış ama oyun oynamaya devam etmiş. Bobo evine gidince, anne zebra bahçeyi toplamaya çıkmış ve vazonun kırıldığını görmüş. Anne zebra “Lili, vazoyu kim kırdı?” diye sormuş. Lili, ne diyeceğini bilememiş, annesinin kızacağını düşündüğü için suçu arkadaşı Bobo’nun üzerine atmış ve “Bobo kırdı anne” demiş. Anne zebra “Tamam canım önemli değil, size bir şey olmadıysa sorun yok” demiş. Lili, annesinin kızmadığını görünce kendisini çok kötü hissetmiş ve suçu arkadaşının üzerine attığı için çok üzülmüş. Bir kaç gün sonra Bobo, tekrar Lili’nin evine ziyarete gelmiş. Birlikte meyve suyu içmeye başlamışlar ve Lili yanlışlıkla bardağa çarpmış. Bardakta ki meyve suyu halıya dökülmüş. Bu sefer annesine doğruyu söylemeye karar vermiş. Lili “Anne, yanlıkla meyve suyunu döktüm hemen silmeliyiz” demiş. Anne zebra gülümseyerek “Tamam Lili, önemli değil, ben hallederim. Herkes hata yapabilir” demiş. Lili, annesinin bu kadar anlayışlı olmasına çok sevinmiş ve bir daha ne olursa olsun doğruyu söylemeye karar vermiş.

Lili’nin Dürüstlük Masalı

Arkadaşı Bobo evine gidince, Lili annesinin yanına gidip “Anneciğim, seninle konuşmak istediğim bir konu var” demiş. Anne zebra “Seni dinliyorum Liliciğim” demiş. Lili “Geçen gün kırılan vazoyu, kimin kırdığını sorduğunda sana doğruyu söylemedim. Aslında o vazoyu ben kırmıştım ama kızacağından korktuğum için suçu arkadaşımın üzerine attım. Yaptığım çok yanlış bir davranıştı çok özür dilerim” demiş. Anne zebra yavrusunun hatasını anlamasına çok sevinmiş bu yüzden ona kızmamış. Doğru söylemenin öneminden bahsetmiş. Lili, bir daha asla yalan söylememiş ve yaptığı hataların arkasında durmuş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Puki ve Okyanus Masalı