Papağan Papo’nun Siniri Masalı

Papağan Papo’nun Siniri Masalı

Eylül 6, 2023 1 Yazar: Misafir Yazar

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde koyu mavi kanatları olan Papo adında bir papağan vardı.
Ailesi ve arkadaşları ile birlikte yaşıyordu, Papo’nun sinir sorunları vardı en ufak şeye sinirlenip bağırıp çağırıp, yastıkları ısırıyordu. Ailesi bu duruma kızsa da ne olacak, kuş hafızası işte aldığı öğütleri unutup tekrar aynı şeyleri yapıyordu. Bu durum arkadaşlarının yanında da devam ediyor, ufak bir şakayı bile kaldıramıyor ve hemen sinirleniyordu.

Bir gün evine Dori adında bir arkadaşı geldi, Papoyla oyun oynamak için ailesinden izin almıştı. Saklambaç oynamaya karar vermişler ve o piti piti ile ebe olanı seçmek için Dori saymaya başladı ve ebe olan Papo oldu. Papo 15 saniye saymaya başladı 1 2 3 … derken Dori, Papo’nun masasının arkasına saklanmayı başardı. Papo saymaya devam ediyordu 12 13 14 vee 15. Sayması biten Papo, Dori’yi odada aramaya koyuldu, yatağına ve dolabına baktı. Kapının arkasına bakmaya yönelirken P’apoyu Dori gördü ve hemen saklandığı yerden çıkıp Papo’yu sobeledi. Papo yetişemediği için Dori’yi hile ile suçladı ve sinirlenmeye başladı. Dori’ye bağırdı, yastığı ısırdı, kendinden geçmiş gibiydi. Sesleri duyan Papo’nun annesi ne olduğuna bakmak için odaya girince oğlunu o halde buldu ve sakinleştirmeye çalıştı. Dori de Papo’nun bu huyunu bildiği için üstüne alınmadı ve Papo’nun annesine yardım etti. Daha sonra hava kararmaya başlayınca eve gitmek zorunda kaldı. Papo ona bir not yazarak özür dilediğini, isteyerek yapmadığını söyledi, Dori Papo’yu affetti.

Papağan Papo’nun Siniri Masalı

Birkaç gün geçti, Dori Papo ve diğer arkadaşlar toplandı. Papo, Dori ile yaşadıkları olayı herkese anlatıp herkesten yaptıkları için özür diledi, çok üzgün duruyordu. Arkadaşları bu durumu fark etmelerine rağmen Papo’yu çok sevdiği için ondan uzak durmuyor, aksine ona yardım etmek için el ele veriyorlardı. Papo’yu sakinleştirmek için ellerinden geleni yapıp daha sonra onunla konuşuyorlardı. Yaşadıkları sorunlar sürekli tekrarlanınca Papo bunu aklına kazımayı başarmış ve sinirlerine hakim olmayı öğrenmişti çok mutlu bir çocukluk geçirdi. Masal da burada bitti.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Meraklı Yıldızın Masalı