Paylaşmayı Öğrenen Arkadaşların Masalı

Paylaşmayı Öğrenen Arkadaşların Masalı

Şubat 20, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde zürafa, zebra ve geyiğin yaşadığı bir orman varmış. Bu üç arkadaş ormanın en iyi anlaşan hayvanlarıymış. Genellikle birlikte oyunlar oynar, birlikte gezerlermiş. Ama yiyecek toplamaya hiç birlikte çıkmazlarmış.

Günlerden bir gün zürafa arkadaşlarına birlikte yiyecek bulmayı teklif etmiş. Zebra ve geyikte sevinerek kabul etmiş. Üç arkadaş ormanın içinde dolaşmaya başlamışlar. Yolda karşıların aslan çıkmış biraz sohbet edip yollarına devam etmişler. Daha sonra baykuş ile karşılaşmışlar ve kısa süreli baykuşla da sohbet etmişler. Zebra: “Sohbet çok güzel ama hava kararmadan yiyeceklerimizi toplayalım arkadaşlar. Akşam ormanda baykuş ile buluşuruz” demiş ve yollarına devam etmişler. Az gitmişler uz gitmişler, dere tepe düz gitmişler ve sonunda geyik bir ekmek bulmuş. Ekmeği bulan geyik “Yaşasın ekmek buldum, ekmek buldum” diye bağırmış. Zürafa “O ekmek benim çünkü sizi buraya ben getirdim” demiş. Zebra ise: “Asıl ekmek benim, ben olmasaydım hava kararacaktı ve yiyecek bulmayacaktık” demiş. Geyikte: “Üzgünüm ama bunu ben buldum” demiş. Üç hayvanda bu şekilde ekmeğe sahip olmaya çalışmışlar ve sesleri epeyce yükselmiş. O sırada oradan geçen fil olanları duymuş ve onlara seslenmiş “Utanmıyor musunuz bir ekmek için tartışmaya. Güya en yakın arkadaşsınız. Neden bulduğunuz yiyecekleri paylaşmıyorsunuz? Böylelikle daha çok yiyecek ve daha çok çeşit elde etmiş olursunuz” demiş. Zürafa, zebra ve geyik, file hak vermiş. Bir ekmek içinde tartıştıkları için çok utanmışlar. O andan itibaren birbirlerinden özür dilemişler ve filinde dediği gibi buldukları yiyecekleri paylaşmaya karar vermişler.

Paylaşmayı Öğrenen Arkadaşların Masalı

Akşam olup ormana döndüklerinde çok mutlularmış. Çünkü hem karınları tok hem de çeşit çeşit yiyecek yemişler. O günden sonra da üç arkadaş iş birliği yapmaya ve daha çeşitli yiyecekler bulmaya söz vermişler. Birlik olduklarında daha başarılı olduklarını anlamışlar ve her şeyin paylaştıkça çoğaldığını öğrenmişler. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yavru Fil Filo'nun Masalı