Pengu’nun Doğum Günü Masalı

Pengu’nun Doğum Günü Masalı

Haziran 19, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak diyarların birinde buzullarda yaşayan bir penguen varmış. Bu penguenin adı Pegu imiş. Pegu, herkes tarafından sevilen, değer verilen bir penguenmiş. Tüm hayvanlar ona akıl danışır, onun tavsiyeleri doğrultusunda yaşarlarmış.

Günlerden bir gün Pengu buzlar arasında gezinirken yardıma ihtiyacı olan yavru penguenleri görmüş hemen onların yanına gitmiş. Pengu işi bitince karnını doyurmak için biraz alışveriş yapmış, buzulu gezmiş en sonunda eve dönmeye karar vermiş. Eve dönerken en sevdiği arkadaşı kutup ayısını görmüş ve biraz sohbet etmiş. Sohbet esnasında Pengu’nun ertesi gün doğum günü olduğunu hatırlamış. Kutup ayısı birden Pengu ile vedalaşmış ve evine doğru koşmaya başlamış. Pengu ne olduğunu anlamamış ve evine gitmiş. Kutup ayısı evine geldiğinde penguenleri, kutup tilkilerini, fok balığını aramış ve Pengu’nun yarın doğum günü olduğunu söylemiş. Hepsi buluşma kararı almış ve Kutup ayısının evine gitmiş. Pengu’ya güzel bir sürpriz hazırlamak istemişler. O sırada da Pengu, kutup ayısına ne olduğunu düşünmeye başlamış. İçi rahat etmeyince evden hızla çıkıp kutup ayısının evine gitmiş. Fakat içerden gelen sesleri duyunca camdan bakmış ve bütün arkadaşlarının orada olduğunu görmüş. Onu çağırmadıkları için üzülmüş ve evine geri dönmüş.

Pengu’nun Doğum Günü Masalı

Hayvanlar ertesi gün için güzel bir parti hazırlamışlar. Tek iş Pengu’yu çağırmak kalmış. Kutup ayısı arkadaşını aramış ve hemen gelmesini söylemiş. Pengu, arkadaşına kırgın olsa da ona yardım etmesi gerektiğini düşünmüş, kızağına atlamış ve hızla yola çıkmış. Kutup ayısının evinin bahçesine girdiğinde, arkadaşları hep bir ağızdan “İyi ki doğrun Pengu” diye bağırmaya başlamış. Pengu gördükleri karşısında şaşkınlığını gizleyememiş. Arkadaşlarının neden bir arada olduğunu şimdi anlamış ve hepsine teşekkür etmiş. Hep birlikte dans edip eğlenmişler. Bu masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yavru Kaplan Çizgili ve Arkadaşlarının Masalı