Prenses ve Büyükannenin Masalı

Prenses ve Büyükannenin Masalı

Temmuz 23, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ülkenin birinde yaşayan bir prenses varmış. Bu prensesin adı Alina imiş. Alina Dünyada ki bütün prenseslerden daha iyi kalpli ve alçak gönüllüymüş. Ülkenin halkı onu çok sever, etrafında pervane olurmuş. Prenses de halk için elinden geleni yapar, kimsenin zor durumda kalmasını istemezmiş. Ama Alina çok yalnızmış. Ailesinden kimse yokmuş ve aile özlemi hiç geçmiyormuş.

Günlerden bir gün Prenses Alina ülkede gezerken çok fakir bir aile görmüş. Ülkesinde bu kadar fakir bir aile olması prensesi çok üzmüş. Hemen aile için çalışmalara başlamış. Önce onlar için camları, kapıları sağlam bir ev bulmuş. Isınmaları için bir soba, rahat yatmaları için de yataklar almış. Yiyecek ve giyeceklerini de ayarlayıp evi yaşanacak hale getirmiş. Ailenin hasta olan büyükannesi içinde doktorlarla görüşüp tedavisini üstlenmiş. Aile hiç olmadığı kadar mutlu sağlıklı yaşamaya başlamış. Prense de bir ailenin hayatını değiştirdiği için çok mutluymuş. Bir kaç hafta sonra aileyi ziyaret etmeye gitmiş ve büyükanne ile sohbet etmiş. Büyükanne “Sen kalbi çok iyi olan bir kızsın. Bize yaptığın bu iyilik kat ve kat seninle olsun. Yüzün hep gülsün ve sağlığın hep seninle olsun” demiş. Alina yaşlı bir kadından böyle güzel dualar duyduğu için çok mutluymuş. Huzurla evine gitmiş ve hayatına devam etmiş. Bir süre sonra Prenses Alina hastalanmış ve yataklara düşmüş. Yerinden kalkamıyor, bir yudum su içemiyormuş. Halk prensesin bu haline çok üzülmüş herkes prenses için ilaç bulmaya çalışmış. Alina’nın hastalığını yardım ettiği büyükannede duymuş. Prensesin iyileşmesi için evde ki otlarla bir ilaç yapmış. Zar zor yürüyerek saraya gitmiş ve prenses ile görüşmek istediğini söylemiş. Büyükannenin geldiğini duyan Alina hemen yanına gelmesini istemiş. Büyükanne, Alina’ya hazırladığı karışımdan içirmiş ve iyileşmesi için dua etmeye başlamış. Geceleri başında beklemiş ve ona ninniler söylemiş. Alina yavaş yavaş gözlerini açmaya ve su içmeye başlamış. Büyükanne prensesin saçını okşuyor ve ona yalnız olmadığını söylüyormuş. Alina, büyükannenin sesini duyuyor ve yalnız olmadığı için çok mutlu oluyormuş.

Prenses ve Büyükannenin Masalı

Bir süre sonra Alina iyileşmeye başlamış. Artık bahçeye çıkıyor ve büyükanne ile çiçekler topluyormuş. Sevilmenin çok güzel olduğunu ve her şeyin sevgi ile iyi olacağını düşünüyormuş. Artık Alina iyileşmiş ve büyükannenin evine dönme zamanı gelmiş. Büyük anne “Artık iyisin güzel kızım, kendine iyi bak. Bende senin büyükannen sayılırım ve ne zaman istersen yanında olurum” demiş. Alina “Ben daha önce hiç bu kadar sevgi görmemiştim. Halkın beni sevdiğini biliyordum ama bunu hissetmek, saçlarımın okşanması beni eski halime getirdi. Size ne kadar teşekkür etsem az” demiş. Büyükanne ve Alina vedalaşmış. O günden sonra Alina büyükanne ile sürekli bir araya gelmiş ve yalnızlığını gidermiş. Sevginin en büyük ilaç olduğunu bir kez daha anlamış ve masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Dost ve Köy Halkının Masalı

Daha fazla uzun Masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.