Kirpi Momo’nun Masalı

Kirpi Momo’nun Masalı

Haziran 10, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan sevimli bir kirpi varmış. Bu kirpinin adı Momo imiş. Momo, ormanın en minik hayvanlarından biriymiş. Küçük olduğu kadar da nazlı bir kirpiymiş. Momo anne kirpiyi pek fazla üzmezmiş ama konu yemek yemeğe gelince annesine hep zorluk çıkarırmış. Her sebzeyi yemez, otları sevmez, kuru yemişleri seçermiş. Anne kirpi, Momo’nun bu durumundan çok şikayetçiymiş ama yavrusu aç kalmasın diye hep onun sevdiği yemekleri yapmaya çalışırmış.

Günlerden bir gün Momo okula başlamış. Okulda sabah kahvaltısı ve öğle yemeği saatleri varmış. Bu saatlerde Momo’nun da diğer arkadaşları gibi yemek haneye inip yemek yemesi gerekiyormuş. Fakat Momo her yemeği yemiyor, içlerinden sevmediği otları ayıklıyormuş. Diğer yavru hayvanlar yemeklerini hemen yiyip kalkıyormuş hemen oyun oynuyorlarmış. Momo ise yemeği bitirene kadar dışarıya çıkamazmış. Bir gün, herkes yemek yerken en yakın arkadaşı olan Meraklı adındaki sincap Momo’nun yanına gelmiş. “Neden otlarını yemiyorsun?” diye sormuş. Momo “Çünkü tatlarını sevmiyorum.” demiş. Meraklı, “Bence tatlarına bakmadan sevmiyorum deme. Baksana, hepimiz yiyoruz. Demek ki tadı güzel.” demiş. Momo, bir an için arkadaşına hak vermiş ama otların tadına bakacak cesareti yokmuş. Arkadaşı yanından gidince o oturmaya devam etmiş. Yemek saati bitince yavrular öğretmenlerle birlikte bahçeye çıkmışlar. Öğretmen Aslan halat çekme, zıplama ve koşma yarışı yapacaklarını söylemiş. Bütün yavrular çok heyecanlanmış.

Kirpi Momo’nun Masalı

Hepsi yarışa başlamış ve neredeyse tüm yavrular Momo’yu geçmiş. Bir tek Momo geride kalınca öğretmen aslan Momo’nun yanına gelip “Sende arkadaşların gibi her ot türünden yemelisin. Yemediğin sürece hep güçsüz olursun, bunu unutma.” demiş. Bunu duyan Momo çok üzülmüş. Akşam olup eve gittiğinde annesine her şeyi anlatmış ve artık bütün yemekleri yiyeceğini söylemiş. Anne kirpi çok şaşırmış ve bir sürü yemek yapmış. Momo da hepsinden yemin ve tatlarını çok beğenmiş. O günden sonra her yemeği yiyen Momo çok güçlenmiş ve bir sonra ki yarışmada bütün arkadaşlarını yenmiş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ceylan ve Altınların Masalı