Rabia ve Kuşların Hikayesi

Rabia ve Kuşların Hikayesi

Nisan 16, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Rabia kuşları çok seven küçük bir kız çocuğuymuş. Annesine sürekli kuşların türlerini sorar, onlar hakkında bilgi almak istermiş. Annesi de kuşların türleri ve özellikleri olan bir kitap hediye etmiş ve her gün birlikte bu kitabı okuyorlarmış.

Günlerden bir gün Rabia bahçeye çıkmış ve erik ağacının altına oturmuş. Oyun oynarken gökyüzünde uçan kuşların sesini duymuş ve kafasını kaldırmış. Onların hızla gökyüzünde süzülmesini izlemiş ve içinden “Keşke bende bir kuş olabilsem” diye geçirmiş. Rabia ayağa kalkmış ve kollarını açarak bir o yana bir bu yana koşmaya başlamış. Onun bu eğlenceli halini gören annesi dışarı çıkıp kızının yanına gitmiş. Anne: “Ne yapıyorsun güzel kızım?” diye sormuş. Rabia: “Anne bende kuş olmak istiyorum, onlar gibi özgür onlar gibi gökyüzünde süzülmek istiyorum” demiş. Annesi kızının bu masum isteği karşısında gülümseyerek: “Kuş olman imkansız güzel kızım ama özgür olman mümkün. Okursan, kendi ayaklarının üzerinde durursan sende kuşlar kadar özgür olabilirsin. İstediğin yere gider, uçağa biner ve gökyüzüne bir adım yakın olursun” demiş. Rabia annesinin söylediklerine çok sevinse de: “Ama hiçbir zaman kanatlarım olmayacak” demiş. Annesi: “Haklısın sen bir insansın ve hiçbir zaman kanadın olmayacak. Ama kendine bir kanat yapabilir ve kuşların özgürlüğünü hissedebileceğin bir hırkan olabilir” demiş. Bu fikir Rabia’nın çok hoşuna gitmiş “Hemen yapalım anne” diye sevinçle havalara uçmuş. Anne kız bahçede yerlerde bulunan kuş tüylerini toplamışlar. Daha sonra ormana gidip orada yerlerde olan tüyleri toplamışlar. Bir kaç gün sonra ellerinde bir torba tüy olmuş. Annesi kıza yardım etmiş ve hırkasının üzerine tüyleri dikmişler.

Rabia ve Kuşların Hikayesi

Rabia hırkayı giymiş ve kuşların hafifliğini kollarında hissetmeye başlamış. Uçması mümkün değilmiş ama onlara olan sevgisi daha da artmış çünkü onlardan izler taşıyormuş. O günden sonra büyüdüğünde özgür kız olmak için çok çalışmış ve iyi bir meslek sahibi olmak için uğraşmış. Çünkü özgür olmak için kuş olmaya gerek yokmuş…

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Nil ve Kedisinin Hikayesi