Bahar Çiçeklerinin Masalı

Bahar Çiçeklerinin Masalı

Nisan 17, 2023 3 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil çimlerin olduğu bir bahçe varmış. Bu bahçe de rengarenk çiçekler yaşıyormuş. Bir arada yaşayan bütün çiçekler çok mutluymuş ve hiç kavga etmezlermiş. Papatya, nergis, sümbül, açelya ve menekşe yıllardır bir arada yaşadıkları için birbirlerine çok alışmışlar ve başka hiç çiçek görmemişler. Aralarında en mutlu olan çiçek papatyaymış, hepsinden küçük olmasına rağmen kalbi çok büyükmüş ve herkese sevgi ile yaklaşırmış.

Günlerden bir gün bahçenin sahibi yeni bir çiçek getirmiş. Narince çiçeği papatyanın yanına ekmiş, suyu vermiş ve bahçeden ayrılmış. Yeni çiçeği gören herkes aralarında konuşmaya başlamış. Konuşulanları duyan Karanfil ise çok üzülmüş. Onun kıpkırmızı olan rengini papatya hariç bütün çiçekler yadırgamış ve onun boyanmış olduğunu düşünmüşler. Karanfil duydukları karşısında ağlamaya başlamış. Papatya: “Merhaba ben papatya, neden ağlıyorsun?” diye sormuş. Karanfil: “Merhaba benim adım da karanfil. Diğer çiçeklerin aralarında ki konuşmalarını duydum ve çok üzüldüm. Benim rengimi boya sandılar ve kötü sözler söylediler.” demiş. Papatya gülümseyerek: “Üzülmene gerek yok bence sen çok güzelsin. Senin renginde bir çiçek daha önce hiç görmediler ve o yüzden yadırgadılar bence. Zamanla alışırlar. Ama haklısında arkandan konuşmalı hiç doğru değil” demiş. Karanfil, papatyanın söyledikleri karşısında çok sevinmiş, onu güzel görmesi ruhunu okşamış.

Bahar Çiçeklerinin Masalı

Papatya diğer çiçeklere yaptıklarının hata olduğunu anlatmış ve karanfili tanımaya fırsat vermelerini istemiş. Herkesin farklı renklerde olabileceğini dış görünüşün önemli olmadığını arkadaşlarına anlatmış. Diğer çiçekler de hata yaptıklarını anlamışlar ve çok utanmışlar. Tanımadan biri hakkında kötü konuşmanın doğru olmadığını öğrenmişler ve bir daha böyle bir hata yapmamışlar. Karanfilden özür dilemişler ve onun gönlünü alıp arkadaş olmuşlar. O günden bahçede ki bütün çiçekler tekrar mutluluk saçmaya ve dost kalmaya devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Narin ve Tuzak Masalı