Rakun Muko’nun Masalı

Rakun Muko’nun Masalı

Şubat 14, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, ormanın birinde yaşayan rakun varmış. Bu rakunun adı Muko imiş. Muko ormanın derinliklerinde, diğer hayvanlardan oldukça uzakta yaşarmış. Çünkü diğer hayvanlar, Muko’nun küçük olmasıyla dalga geçiyor, onu ciddiye almıyorlarmış. Muko ise bu duruma çok üzülüyormuş. Çok fazla gücü olmasa da çok cesaretli olduğuna eminmiş.

Günlerden bir gün, bu ormana bir grup insan gelmiş ve piknik yapmışlar. Piknikleri bittiğinde ise bir poşet çöpü ormanda bırakıp gitmişler. Ertesi gün güneş tüm sıcaklığı ile gökyüzüne çıktığında poşetteki çöpler alev almış ve ormanda yangın çıkmış. Yangın yavaş yavaş yayılmaya başladığında, hayvanlar bunu fark etmiş ve panik içinde kaçmaya başlamışlar. Tüm hayvanlar bir anda ortalıktan kaybolmuş. Muko’nun ise evi herkesten uzakta olduğu için yangından haberi yokmuş. Bir süre sonra kokuyu almış ve hemen evden dışarı çıkmış. Dışarı çıktığında gözlerine inanamamış, her yer alev içindeymiş. Muko, diğer hayvanlar gibi kaçmayı hiç düşünmemiş ve evdeki yangın söndürme tüpünü alıp yangını söndürmeye başlamış. Muko’nun küçük olması onu korkutmamış ve kısa süre içinde orman yanını söndürmüş. Yangının söndüğünü gören hayvanlar ise ormana geri dönmüş. Bu yangını Muko’nun söndürdüğünü anlamışlar ve onunla bugüne kadar dalga geçtikleri için çok utanmışlar. Muko küçük olmasına rağmen çok cesurmuş ve bütün orman halkının hayatını, evlerini kurtarmış.

Rakun Muko’nun Masalı

O günden sonra Muko ormanda kahraman ilan edilmiş. Bütün hayvanlar Muko dan özür dilemiş ve onunla arkadaş olmak istemişler. Muko arkadaşlarının özrünü kabul etmiş ve şöyle demiş: “Bu yangını çıkaran insanlara bir ders vermeliyiz, onlar yüzünden az kalsın canımızdan olacaktık.” Bütün hayvanlar Muko’ya hak vermiş ve bir plan yapmışlar. O insan grubu bir daha pikniğe geldiğinde onları ormana sokmamışlar ve yangını anlatmışlar. İnsanlar da yaptığı hatandan çok pişman olmuş büyük bir ders çıkarmışlar. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İkiz Tavşanların Masalı