Rüzgar, Yağmur ve Kar’ın Dostluğu Masalı

Rüzgar, Yağmur ve Kar’ın Dostluğu Masalı

Ocak 31, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde Yağmur, Kar ve Rüzgar adında üç arkadaş varmış. Bu üç arkadaş çok iyi anlaşır doğada ki bütün canlılara hayat kaynağı olurlarmış. Rüzgar bulutları taşır ihtiyacı olan yerlere götürür, Yağmurda oraya yağar orası hayat bulurmuş. Bu yüzden canlılar Rüzgarın esip, Yağmur bulutların gelmesini dört gözle beklerlermiş.

Bir gün rüzgar hastalanmış ve üşütmüş. Yağmur bulutlarına soğuk soğuk esmeye başlamış. Rüzgar şimdi arkadaşım Yağmuru da üşüteceğim onu da hasta edeceğim diye çok korkmuş. Ama esmezsem canlılar yağmurla nasıl buluşacak diye de düşünmüş. Hastalığına rağmen bu düşünce ile esmiş. Soğuk esen Rüzgar, yağmuru kara çevirmiş. Kar yeryüzündeki canlıların üzerine yağmış. Canlılar bu varlığı ilk defa görmüşler ama onu çok sevmişler.  Kar çok soğuk olan zamanlarda bitkilerin üzerini örtmüş, onları soğuktan korumuş. Çocukları sırtına almış kızak kaydırmış, eğlendirmiş. Kar topu olmuş, kardan adam olmuş, Kar, ben soğuğum, canlılar bana küsmesin diye düşünerek canlılar ne isterse onu olmuş. Giderken bile güneşte erimiş su olup canlıları beslemiş.

Rüzgar, Yağmur ve Kar’ın Dostluğu Masalı

Canlılar yağmur kadar karı da sevmişler. Rüzgar da bu durumdan çok memnun olmuş. Allah’tan yılın belirli zamanlarında soğuk esmesini dilemiş. Allah’ta bu isteği geri çevirmemiş kışı yaratmış. Bu masal burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yağmur Ormanı Masalı