Yumurtlamayan Ördeklerin Masalı

Yumurtlamayan Ördeklerin Masalı

Aralık 11, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ördekleri olan bir adam varmış. Bu adam evinin bahçesine küçük bir havuz yapmış ve ördeklerine o havuzda bakıyormuş. Ama gelin görün ki, ördeklerin sahibi, hayvanlara yemlerini zamanında vermiyormuş. Hatta bazı günler yem vermeyi bile unutuyormuş. Bu süreç günlerce böyle devam etmiş. Ama ördekler artık bu duruma çok kızmış. Sahiplerinden tek istedikleri, zamanında yemlerini vermesiymiş. Bütün ördekler bu konu hakkında bir karar varmışlar. Yumurtlamamak! Belki yumurta alamazsa, ördekleri zamanında yem verebilirmiş.

Ertesi gün bütün ördekler uyanmış. Havuzun içinde yüzmeye başlamışlar. Beklemişler, beklemişler ne gelen varmış, ne yem veren. Akşam üstü olmuş ve sahipleri yumurtaları almak için gelmiş. Ama bir tane bile yumurta bulamamış. Gelmişken ördeklere de yem vermiş ve evine geri dönmüş. Ördekler, yemlerini yemişler ve uykuya dalmışlar. Sabah olmuş, ördekler yine uyanmış ve karınları epey açmış. Sahiplerini beklemişler her zaman ki gibi, ama yine gelmemiş adam. Akşam üstü olmuş ve yumurtayı almak için tekrar gelmiş. Ama ördekler o günde adama yumurta vermemiş. Ördekler ve adam arasında ki inatlaşma günlerce sürmüş. Ne adam yemleri zamanında vermiş nede ördekler adama yumurta vermiş. Ama bir gün adam bu durumdan sıkılmış. Ördeklerin neden yumurta vermediğini bir türlü anlamamış. En sonunda bu işin ustası olan birine gitmeye, akıl danışmaya karar vermiş. Bizim adam, kanatlı hayvan bakımında usta olan köylüye gitmiş ve derdini anlatmış. “Ben elimden geleni yaptım abi, ördekler bir türlü yumurtlamadı” demiş. Köylü “Allah Allah, bu nasıl olur, ördeklerin her gün yumurtlaması lazım. Acaba bir şeyi yanlış mı yapıyorsun?” diye sormuş. Adam “Aslında yanlış bir şey yapmıyorum, aklıma geldiğinde yem veriyorum. Ördeklere başka ne yapılır?” demiş. Köylü adam, ördeklerinin sahibine “Şimdi nerede yanlış yaptığını anladım. Bak kardeşim, ördek, tavuk, kedi, köpek demeden bütün canlılara sevgiyle bakman, onları önemsemen lazım” demiş. “Her sabah kalkıp onlara da günaydın demelisin, yemlerini vermeli, onları sevmelisin” demiş. Adam şaşkınlık içinde dinlemiş. “Demek ki benim de yanlışım buymuş” demiş ve adama teşekkür edip evine geri dönmüş.

Yumurtlamayan Ördeklerin Masalı

Ertesi gün köylü adamın dediği gibi yapmış. Sabah kalkmış ördeklerin yanına gitmiş, onları sevmiş yemlerini vermiş. Ördekler bu duruma şaşırmış ama çok da hoşlarına gitmiş. Adamın bu davranışı her gün devam etmiş. Ördekler de ona olan teşekkürünü yumurtlayarak etmişler. Adam ve ördeklerde artık hayatlarından çok mutluymuş. Masalda burada bitmiş.

En güzel masallar için sitemizi takip etmeyi unutmayın. Her gün yeni bir masal sizi ve miniklerimizi bekliyor olacak 🙂

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yavru Ayının Masalı