Sevgi İle İyileşen Gülün Masalı

Sevgi İle İyileşen Gülün Masalı

Kasım 9, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çiçeklerle dolu balkonu olan bir ev varmış. Bu evin sahibi yaşlı bir teyze imiş. Çiçeklerle ilgilenmeyi, onlara bakmayı çok seviyormuş. Balkonunda kocaman iki tane saksısı varmış. Bu iki saksıda da gül ekiliymiş. Güllerden biri pembe diğeri ise kırmızıymış.

Günler devam ederken pembe ve kırmızı gülde çok güzel arkadaşlık ediyorlarmış. Günlerini sohbet ederek, fıkralar anlatarak, güneşi izleyerek geçiriyorlarmış. Ama gelin görün ki pembe gülün bir sıkıntısı varmış. Sahibi olan teyze pembe güle pek ilgi göstermiyormuş. Pembe gül bu duruma çok üzülüyormuş ve sonunda arkadaşı kırmızı güle açılmış “Kırmızı gül, seninle bir derdimi paylaşmak istiyorum. Sahibimiz suyumu veriyor, budamamı düzenli yapıyor ama bana olan sevgisini hiç hissedemiyorum. Artık kalbim çok kırılıyor” demiş. Kırmızı gül arkadaşının bu sorununa çok üzülmüş. Aslında o da herşeyin farkındaymış. Sahipleri çiçekleri suladıktan sonra sadece kırmızı gül ile konuşuyor, onun yapraklarını seviyormuş. Kırmızı gül de arkadaşının karşısında çok utanıyormuş. Kırmızı gül “Haklısın arkadaşım ama üzülme lütfen ben seni çok seviyorum” demiş. Pembe gül arkadaşına çok teşekkür etmiş ama yinede kalbi kırıkmış ve günden güne solmaya başlamış. Yaşlı teyze sabahları erken saatte çiçeklerini sulamaya çıkmış ve pembe gülün boynun büküldüğünü görmüş hemen onun vitaminlerini vermiş. Ertesi gün aynı işlemi tekrar yapmış. Bu süreç bir hafta devam etmiş ama pembe gül bir türlü kendisine gelmemiş. Bir sabah yaşlı teyzenin komşusu gelmiş ve bahçede kahve içerken pembe gülün solmak üzere olduğunu görmüş. “Arkadaşım gülün soluyor” demiş. Yaşlı teyze “Evet ne yaptıysam iyileşmedi atacağım onu sanırım” demiş. Arkadaşı çok üzülmüş “Atma istersen ben alıyım, ben onu iyileştiririm” demiş. Bunları duyan güller çok sevinmişler ayrı olsalar da yaşamaları çok önemliymiş. O gün pembe gül komşu ile birlikte evine gitmiş. Komşu kadın pembe gül ile o kadar çok ilgilenmiş ki her gün onu sevmiş, güzel sözler söylemiş, ilgisini hiç ihmal etmemiş. Bunun üzerine de pembe gül kendine gelmeye başlamış. Sevilmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu bir kez daha anlamış.

Sevgi İle İyileşen Gülün Masalı

Bizim yaşlı teyze de bir sabah arkadaşına kahve içmeye gitmiş ve balkonda pembe gülün açtığını ve bir çok tomurcuk verdiğini görmüş. Şaşırarak sormuş “Bu nasıl olur?” demiş. Komşu kadın “Sevginin iyileştiremeyeceği şey yoktur arkadaşım. Ona sadece vitamin, su vermedim. Ben ona ilgimi sevgimi verdim” demiş. Yaşlı teyze o an yaptığı hatanın farkına varmış. Bugüne kadar kırmızı güle gösterdiği sevgiyi, ilgiyi pembe güle hiç göstermemiş. Yaptığı hatadan çok pişman olmuş. Bu olayda yaşlı teyzeye iyi bir ders olmuş. Bir kez daha sevginin önemini hiç unutmamış. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Deniz Kızı Maral ve Yengeç'in Masalı

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.