Sivrisinek ve Aslan Masalı

Sivrisinek ve Aslan Masalı

Ağustos 13, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken bir sürü hayvanın yaşadığı bir orman varmış. Bu orman da bir çok ağaç ve birbirinden güzel çiçekler varmış. Bütün hayvanlar ormanı çok sever ve dostça yaşarlarmış. Bu güzel ormanın içinde yaşayan sivrisinek ailesi varmış. Ailenin üyelerinden olan küçük bir sivri sinek varmış ve bu sinek çok zeki ve de çok cesurmuş.

Küçük sivrisinek her gün arkadaşları ile oyunlar oynar çok da eğlenirmiş. Bir gün küçük sivrisinek arkadaşları ile oynamaktan bıkmış ve ormanın kralı olan aslana meydan okumak istemiş. Arkadaşları yapmaması gerektiğini söylese de yaramaz sinek onları dinlememiş ve ormanın kralı olan aslanın yanına gitmiş. Aslanın yanına gittiğinde aslanı selamlamış ve konuşmak istediğini söylemiş. Bu sırada aslan uyuyormuş ve gözünü aralayıp sivrisineğe bakmış. Kendisine bakıldığını farkeden sinek ” Günaydın” demiş. Aslanda güçlü bir şekilde esnemiş ve “günaydın” demiş. Sivrisinek kendinden emin bir şekilde konuşmasına devam etmiş. “Efendim, size meydan okumaya geldim!” demiş. Bu cümle aslanı şaşırtmış ve sivrisineği dinlemeye başlamış.

Sivrisinek kararlı bir şekil de aslana seslenmiş. “Siz kendinizin hayvanlar aleminin en güçlüsü olduğunuza inanıyorsunuz ama bir düello yapsak bunun böyle olmadığını size kanıtlayabilirim. Sizi rahatlıkla yenebilirim” demiş. Ormanların kralı aslan şaşırmış ve sivrisineğe bir şans vermek istemiş. “Eh, madem kendinden bu kadar eminsin o zaman gel deneyelim” demiş aslan.

Sivrisinek ve Aslan Masalı

Düello için ormanın en güzel yeri seçilmiş ve bu düelloya tanık olmak isteyen bütün hayvanlar alanı doldurmuş. Herkesin gelmesi ile birlikte düello başlamış. Sivrisinek hemen rakibi olan aslanın büyük burnuna konmuş ve onu ısırabildiği kadar sert bir şekil de ısırmaya başlamış. Bu ısırıklara şaşıran zavallı aslan, büyük pençeleriyle sivrisineği kovmaya çalışmış. Ama sivrisineği yok edemediği gibi kendi büyük pençelerini sürekli burnuna vurmuş. Zamanla yorgun düşen aslan yenilgiyi kabul edip kendisini yere atmış. Ormanın Kralı olan aslanın kendisini yere attığını gören bütün hayvanlar küçük sivrisineği alkışlamaya başlamış. Sivrisinek bu duruma çok sevinmiş kocaman aslanı yendiği için çok mutluymuş ve sevinçten deli gibi uçmaya başlamış. Bu sırada dikkatsizce uçan sivrisinek iki dal parçası arasına örülmüş olan örümcek ağını hiç farketmemiş ve ağın içine birden bire hapsolmuş. Ağa hapsolduğunu anlayan sivrisinek çırpınmaya başlamış. Fakat ne yapsa ne etse ağdan kurtulamıyormuş. Ağdan kurtulamayacağını anlayan sinek ağlamaya başlamış. Bu sırada aslan da olan biteni izliyormuş. Sivrisineğin kurtulamayacağını anlatan aslan bir pence ile ağı parçalamış ve sivrisineği kurtarmış. Sivrisineği kurtaran aslan sineği eline alarak: “İşte buradasın sevgili dostum. Her zaman senden daha güçlü biri olduğunu unutma! Çünkü sende az önce ki düello da bunu bana öğrettin” demiş. O günden sonra sivrisinek hoşgörüyü ve kendisini üstün görmemeyi öğrendi.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Hayata Yeniden Tutunan Fil Masalı

Evet çocuklar bu masaldan alınması gereken ders şudur; kendine çok güvenen insanların, zaman zaman en büyük engelleri aşmayı başaracağını, ancak en küçük zorluklara takılabileceğidir.

Daha fazla eğitici uyku masalları için web sitemizi, instagram, youtube veya facebook sayfalarımızdan takip etmeyi unutmayın 🙂