Siyah Tay Masalı

Siyah Tay Masalı

Mayıs 10, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil çayırlarda yılkı atı ailesi yaşarmış. Bu ailenin küçük bir yavrusu varmış. Yavru at, simsiyah tüylere sahipmiş, bu yüzden tüm yılkı atları ona “Siyah tay” derlermiş. Siyah tay, çok hareketli çok sevecen ve bir o kadarda meraklıymış.

Günlerden bir gün Siyah tay, çayırda tek başına dolaşırken derinlerden gelen bir ses duymuş. Siyah tay sesin nereden geldiğini merak etmiş ve ses gittikçe yaklaşıyormuş. Meraklı tay da sesin geldiği yere doğru gitmeye karar vermiş. Vermiş vermesine ama birazcık korkuyormuş çünkü doğduğu günden beri çayırın dışına hiç çıkmamış. Ama yine de merakına engel olamamış ve koşarak sesin geldiği yere doğru gitmeye başlamış. Sesin geldiği yere gittiğinde, sesi çıkaranın bir aslan olduğunu görmüş. Aslanı gören tay birden irkilmiş. Aslan o kadar çok bağırıyormuş ki sanki bir yeri acıyormuş. Meraklı Siyah tay, ne olduğunu öğrenmek için aslanın yanına gitmeye karar vermiş. O an aslan, Siyah tayı fark etmiş “Kimsin sen? Benim bölgem de ne işin var?” demiş. Tay korkudan titreyerek “Özür dilerim, sesinizi duyduğum için buraya geldim” demiş. Aslan “Kimsin peki sen? Nerede yaşıyorsun?” diye sormuş. Siyah tay “Benim adım Siyah tay, ben bir yılkı atıyım. Ailemle birlikte çayırda yaşıyorum” demiş. Aslan tayın iyi kalpli olduğunu anlamış ve ondan yardım istemiş. Aslan ayağını göstererek “Ayağım yaralandı, bana yardım edebilir misin?” diye sormuş. Siyah tay “Tabi ki, size yardım ederim” demiş. Aslan “Benim için şifalı bitkiler toplar mısın? Ayağım için onlara ihtiyacım var” demiş.

Siyah Tay Masalı

Siyah tay “Tamam bunu yapacağım” demiş ve çayırın diğer ucuna doğru koşmaya başlamış. Aramış taramış ve sonunda aslana iyi gelecek şifalı otları toplamış. Hemen aslanın yanına gelmiş ve onları iyice ağzında ezip, aslanın yaralı bacağına sürmüş. Bu bitkilere aslana çok iyi gelmiş ve kısa zamanda ayağı iyileşmiş. Aslan, Siyah taya teşekkür etmiş ve cesareti içinde tebrik etmiş. O günden sonra Siyah tay ve aslan çok yakın arkadaş olmuş. Onların bu dostluğu bütün hayvanlara örnek olmuş, masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Papağan Papo'nun Siniri Masalı