Kuşun Öğüdü Hikayesi

Kuşun Öğüdü Hikayesi

Mayıs 9, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Günlerden bir gün bir avcı ormanda gezerken küçük bir kuş görmüş ve hemen onu yakalamış. Yakalanan küçük kuş o an konuşmaya başlamış. Kuş “Ben minik bir kuşun, etim o kadar az ki asla sana yetmez. Ama beni serbest bırakırsan sana üç tane öğüt veririm” demiş. Avcı heyecanlanmış “Tamam” demiş. Kuş “Dinle o zaman, birinci öğüdüm şudur: Olmayacak bir söz duyarsan asla inanma!” Avcı çok şaşırmış, “İkinci öğüdün nedir?” diye sormuş. Küçük kuş “Beni bırakırsan şu tepeye çıkıp, ikinci öğüdü söyleyeceğim” demiş. Avcı, düşünmüş taşınmış ve kuşu bırakmış.

Serbest kalan kuş hemen tepeye çıkmış ve “Dinle, geçip gitmiş şeyler için asla üzülmemelisin! Olan olmuş biten bitmiştir çünkü. Bak, benim karnımda on dirhem ağırlığında bir inci vardı. Çok kıymetli bir inciydi bu. Ne yazık ki elinden kaçırdın.” demiş. Avcı duyduklarına çok şaşırmış ve kuşu bıraktığı için pişman olmuş. “Seni nasıl bıraktım ben” diyerek ahlamaya vahlamaya başlamış. Kuş: “Ne oldu? Neden ahlanıp vahlanıyorsun? Daha az önce, bir söze asla inanmaman gerektiğini söylememiş miydim? Sen karnımda inci olduğunu duyunca bu öğüdü hemencecik unuttun. Kendisi üç dirhem gelmeyen kuşun karnında on dirhemlik inci olur mu hiç? Üstelik ikinci öğüdümü de unutmuşa benziyorsun. Hani elden kaçırdığın şeyler için asla üzülmeyecektin!” demiş.

Kuşun Öğüdü Hikayesi

Kuşun konuşması bittiğinde avcı utancından başını yere eğmiş ama üçüncü öğüdü duymak için sabırsızlanıyormuş. “Tamam şimdi üçüncü öğüdü ver” demiş. Küçük kuş tepeden inip bir ağacın dalına konmuş ve oradan gökyüzünün boşluğuna doğru süzülmeye başlamış. Uçarken de bağırmış “Be hey avcı! Sen verdiğim ilk iki öğüdü tuttun mu ki üçüncüyü istiyorsun?” Verilen doğru öğütleri dikkate almamanın sonuçları acı olabilir.

Daha fazla Hikaye okumak isterseniz Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Uzaklarda ki Kardeşim Hikayesi