Süslü Selvi’nin Masalı

Süslü Selvi’nin Masalı

Şubat 23, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir zürafa varmış. Bu zürafanın adı Selvi imiş. Selvi arkadaşları tarafından süslü olarak anılırmış. Çünkü süslenmeyi, takı takmayı, saçlarını yapmayı çok severmiş.

Günlerden bir gün Süslü Selvi yine hazırlanmış ve dışarı çıkmış.  Ama bu sefer bu süs işini biraz abartmış. Kollarına bileklikler, kulağına küpe, boynuna kolyeler takmış. Bu çok normal diyebilirsiniz ama bizim süslü kız sadece onlarla kalmamış. Bu sefer annesinin kıyafetlerini giymiş ve onun makyaj malzemeleri ile makyaj yapmış. Hal böyle olunca küçük bir kız olmaktan çıkıp kocaman dişi bir zürafa gibi görünmüş. Arkadaşlarının yanına gittiğinde hepsi Selvi’ye bakakalmış. Ama hepsi onun süslü bir kız olduğunu bildiği için aldırış etmeden oyunlarına devam etmiş. Selvi annesinin kıyafetleri içinde oyun oynamaktan biraz zorlanmış. Ama yinede kendini çok mutlu hissediyormuş. Yavru hayvanlar oyunlarını oynarken yanlarından bir grup dişi hayvan geçmiş. Selvi’nin o kılıkta oyun oynadığını gördüklerinde “Aaa bakın bakın kocaman dişi zürafa çocuklarla oyun oynuyor” diye aralarında gülüşmüşler. Selvi konuşulanları duyunca çok üzülmüş oyunu bırakıp hemen eve koşmuş. Eve gidince annesi kızının o halini görünce çok şaşırmış ama ona kızmamış çünkü kızının üzgün olduğunu görmüş. Odasının kapısını çalmış ve içeriye girmiş “İyi misin kızım?” diye sormuş. Selvi annesine oyun alanında duyduklarını anlatmış. Annesi “Güzel görünmek istemeni, büyümek istemeni anlıyorum canim kızım ama büyürken büyük dişi zürafa gibi görünmeye ihtiyacın yok. Senin yaşında bir zürafaya yakışır şekilde giyinmen sana yeter. Çünkü sen zaten çok
güzelsin. Hem zaten büyüdüğünde dilediğin kadar makyaj yapıp istediğin gibi giyinebileceksin.” demiş. Son olarak da “Sana bir sır veriyim mi güzel kızım, büyüdüğünde keşke hep çocuk kalsaydım diyeceksin” demiş.

Süslü Selvi’nin Masalı

Selvi annesinin dediklerini dinlemiş ve annesine hak vermiş. O günden sonra kendine yakışır kıyafetler giymiş, takılar takmış. Süslenmekten hiç vazgeçmemiş ama küçük bir kıza yakışır şekilde süslenmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Küçük Kız ve Tavşancığın Masalı