Çilek’in Gözlük Takma Hikayesi

Çilek’in Gözlük Takma Hikayesi

Şubat 24, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Çilek bir süredir başının ağrıdığını annesine söylememiş. Bir sabah uyandığında artık daha fazla dayanamamış ve annesine söylemiş. Annesi bir kaç gün daha beklemesini eğer sürekli bir ağrı varsa doktora gideceklerini söylemiş.

Aradan bir kaç gün geçmiş ama Çilek’in baş ağrısı tam olarak geçmemiş. Bir de üstüne dikkatsizlikleri başlamış. Ayağı takılıp sürekli yere düşüyormuş. Artık annesi daha fazla beklemenin anlamı olmadığını ve hemen doktora gitmeleri gerektiğini söylemiş. Doktor, Çilek’in önce gözlerini muayene etmek istemiş. Muayene bittiğinde, küçük kızın gözlerinin bozulduğu ve artık gözlük kullanması gerektiği ortaya çıkmış. Anne kız doktorun söylediklerini dinleyip gözlük almak için gözlükçüye gitmişler. Çilek kendine yakışacak güzel bir gözlük çerçevesi seçmiş ve eve doğru yürümüşler. Çilek bir yandan gözlük takacağı için heyecanlı bir yandan da alışıp alışamayacağı konusunda tedirginlik yaşamaya başlamış. Eve gittiklerinde doktorun söylediklerini babasına anlatmış ve gözlüğünü getirip babasına göstermiş. Ertesi gün okula gittiğinde arkadaşları Çilek’in gözlük takması ile dalga geçmeye başlamışlar. Küçük kız bu duruma çok üzülmüş ve eve gittiğinde annesine bir daha gözlük takmayacağını söylemiş. Annesi kızının bu tepkisine bir çözüm aramış ama kızıyla konuşmaktan başka bir yol bulamamış. Anne “Çilekciğim seninle biraz konuşabilir miyiz?” diye sormuş. Çilek “Tabi ki anneciğim” demiş. Anne “Bence hayatta en önemli şey sağlık Çilek. İnsanın sağlığı yerinde olmadığında hayattan zevk alamaz. Mesela sen gözlüğünü takmadığın zaman Dünyada ki güzellikleri net göremeyeceksin. Her zaman gözünün önünde bir perde varmış gibi yaşayacaksın. Ama gözlük taktığında bu perde kalkacak ve sen Dünyada ki bütün güzellikleri net bir şekilde görebileceksin” demiş. Çilek “Haklısın anne ama arkadaşlarım benimle dalga geçti” demiş. Anne “Kimsenin seninle ilgili ne düşündüğü önemli değil. Onlar bir gün konuşur iki gün konuşur üçüncü gün sen gözlüğüne alışırlar. Hem onların da ileride gözlük takmayacağı belli değil ki. Sen kendi sağlığını düşün” demiş. Çilek annesinin söylediklerinin doğru olduğunu anlamış. Kendi göz sağlığının herkesten değerli olduğunu düşünmeye başlamış.

Çilek’in Gözlük Takma Hikayesi

Ertesi gün okula gittiğinde sınıfında ki çocuklar Çilek ile tekrar dalga geçmişler. Çilek onlara yaptıklarının çok ayıp olduğunu belki ilerde onlarında gözlük takacağını söylemiş. Çocuklarda Çilek’in haklı olduğunu anlamışlar ve arkadaşlarından özür dilemişler.

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Duruş'un Hikayeleri: Sürpriz Doğum Günü

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.