Tavuk İle Tilki Masalı

Tavuk İle Tilki Masalı

Ekim 20, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde şehirden uzakta bir köy varmış. Bu köyün içerisinde bir sürü hayvan yaşarmış. Hayvanlar arasında bir tavuk varmış ki ağaca çıkar bütün gün otururmuş. Bir gün tavuk ağaçta otururken yanına bir tilki gelmiş.

Ağaçta ki tavuğa seslenmiş “Merhaba tavuk arkadaşım, senin sesini duyunca yanına gelip sohbet etmek istedim” demiş. Tavuk “Teşekkür ederim tilki arkadaşım” demiş. Tilki tavuğun söylediğini duymamış gibi yapmış ve “Ne dedin? Seni duyamıyorum. İstersen ağaçtan in, çünkü ağaçtayken seni duyamam” demiş. Tavuk “Aşağıya inmek istemiyorum çünkü aşağısı benim için tehlikeli olabilir” demiş. Tilki tavuğa tekrar seslenmiş “Yoksa benden mi korkuyorsun?” Tavuk “Sadece sen değil, çevrede bir çok hayvan var, onlardan korkuyorum” demiş. Tilki “Aaaa tavuk dostum, sen bilmiyor musun? Bugün Dünya’da barış günü ilan edildi. Artık hiç bir hayvan birbirine zarar vermeyecek” demiş. “Bu çok güzel” diye karşılık vermiş tavuk. “Çünkü bize doğru koşan köpeklerin sesini duyuyorum. Eğer bugün barış ilan edilmeseydi şimdi senin kaçman gerekirdi. Ama artık kaçmana gerek yok” demiş.

Tavuk İle Tilki Masalı

Tilki tavuğun söylediklerini duyunca hemen kulaklarını dikmiş ve gelen sesleri dinlemeye başlamış. Köpeklerin sesini duyan tilki koşmak için hazırlanmış. O sırada tavuk tilkiye seslenerek “Nereye gidiyorsun?” demiş. “Sonuçta artık barış ilan edilmiş, köpekler sana dokunmaz” diye sözlerine devam etmiş. Kurnaz tilki yalanının ortaya çıkacağını anlamış ve “Belki köpekler fermanı duymamıştır” demiş ve tavuğun oradan hemen uzaklaşmış.

Daha fazla kısa masal için Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kısa Kulaklı Tavşanın Masalı