Teknoloji Orucu Hikayesi

Teknoloji Orucu Hikayesi

Eylül 23, 2022 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir  varmış bir yokmuş Allah’ın güzel kulu çokmuş. Şehrin birinde yaşayan Ömer adında akıllı mı akıllı bir çocuk varmış. Bu akıllı bıdık Ömer’in bir türlü anlayamadığı birşey varmış. Annesi ve babası neden tabletten telefonu hiç sevmiyormuş. Ne zaman keyifle eğlendiği çok mutlu olduğu tabletini elinde gördüklerinde sinirleniyorlarmış. Sürekli bunu düşünüyormuş “Neden neden neden??? Tablet bana ne yapabilir ki?? Sonuçta dersime çalışıyorum. Sorumluluklarımı yerine getiriyorum, biraz tablet izlemenin neresi kötü” diye düşünürmüş.

Günler birbirini kovalıyor Ömer’in tablet sevdası annesinin ise tablete telefona olan kızgınlığı bitmiyormuş. Ne zaman Ömer’in elinde tableti görse öfkeleniyor  “Bu böyle olmaz” diye kızıyormuş. Ömer bir gün okuldan eve geldiğinde anne ve babasının aralarında konuştuklarına kulak misafiri olmuş. “Bu böyle gitmez” diyormuş annesi “Bir çare bulmamız lazım, çocuklar tablete bağımlı hale geldi“ diyormuş. Babası da Ömer’in annesinin söylediklerini onaylıyormuş. Anne baba aralarında konuşup anlaşmışlar haftada 3 gün teknoloji orucu tutmaya karar vermişler. Ömer duydukları karşısında dehşete kapılmış. “Teknoloji orucu mu o da ne?? Annemle babam normal oruç tutarken yemek yemiyorlar, o halde bende tablet izlerken yemek mi yemeyeceğim? İyide zaten yemek yemiyorum ki!!” diye düşünmüş. Sahiden de Ömer kendi fark etmese de, tableti eline alınca; ne yemek yiyor ne etrafında konuşulanları işitiyormuş. Kendisini öyle kaptırıyor ki etrafına duyarsızlaşıyormuş. Yoksa demiş kendi kendine; “Çok sevdiğim oyunlarımdan, her gün izlemezsem rahat edemediğim çizgi filmlerimden uzak mı duracağım??” Sessizce odasına geçmiş Ömer ama çok üzgünmüş. Artık nasıl mutlu olacağını hiç bilemiyormuş. Karnında ağrılar oluşmuş ve bu endişelerle uyuya kalmış. Ancak o kadar üzgünmüş ki gece ateşlenmiş, sabahı zor etmiş. Yarın okul çıkışı teknoloji orucu var, kaygısıyla huzursuz uyumuş. Ertesi gün okulda da yine çok mutsuzmuş. Öğretmeni “Ömer neyin var? Neden mutsuzsun?“ diye sormuş. Ömer; “Akşam evde teknoloji orucu var öğretmenim” demiş. Öğretmen hafifçe gülümsemiş “Ee ne var bunda ne güzel işte” demiş. Ömer’in öfkesi içinde daha da büyümüş, bu büyüklerin Ömer’in eğlencesiyle derdi neymiş yahu!! Dersler birbiri ardına geçmiş ve nihayet okuldan çıkış saati geldiğinde, Ömer her akşam bahçede kendisini bekleyen annesi yerine babasını görmüş. Annesinin kendisine kızgın olduğu için gelmediğini düşünmüş. Öyle ya annesi onu sevse zaten tabletini elinden almaya kalkar mıymış hiç. Artık içinde biriktirdiği duyguları tutamamış başlamış ağlamaya… Babası şaşkınlıkla Ömer’in anlam veremediği göz yaşlarını silmiş, ne oldu diye sormuşsa da cevap alamamış. Eve doğru yola koyulmuşlar. Eve vardıklarında babası Ömer’e evde annenin sana bir sürprizi var demiş. Ömer biliyormuş ki, hiç sevinmemiş bunu neresi sürprizmiş. Tabletini alacaklarmış ondan. Adına da teknoloji orucu diyeceklermiş. Zili çalmışlar kapıyı annesi ve kardeşi açmış. Annesinin sevgi dolu gözlerle onu karşılamasına daha da sinir olmuş. Hem tabletimi alacak hemde gülüyor diye düşünmüş. Eve girince her zamanki gibi odasına geçmiş, üstünü değiştirmiş ve ellerini yıkayarak salona geçtiğinde birde ne görsün; annesi çok güzel bir ikram sofrası hazırlamış. Ailecek oynayacakları bir kutu oyunu da masanın üzerinde duruyormuş. Küçük sürpriz paketleri varmış sehpanın üstünde.

Teknoloji Orucu Hikayesi

Annesi kısaca teknoloji orucunu anlatmış. Herkes telefonunu tabletini odanın dışında bırakacak birlikte yemek yiyecekler, oyun oynayacaklar, seslendirme yaparak kitap okuyacaklar, gecenin sonunda bilgi yarışması yapılacak ve gün böylece tamam olacakmış. Ömer annesine kocaman sarılmış ve özür dilemiş.” Annecim ben teknoloji orucunu tamamen yanlış anlamışım boş yere üzülmüşüm” demiş. Birlikte o kadar eğlenceli bir akşam geçirmişler, o kadar verimli olmuş ki teknoloji orucu, gün sonunda annesi uyku masalı okurken Ömer; “Anne teknoloji orucunu her gün tutsak olur mu?” Diye sormuş. Annesi; “Elbette yavrum bundan sonra her akşam teknoloji orucu tutacağız ve çok eğleneceğiz” demiş.
 Ömer ve kardeşi yavaşça uykuya dalarken bir önceki gecenin aksine Ömer çok huzurluymuş. Bu masalda burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Zeynep ve Sınıf Arkadaşlarının Hikayesi

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.