Tilki ve Oduncu Masalı

Tilki ve Oduncu Masalı

Ağustos 5, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan bir tilki varmış. Her hayvan gibi onunda ormanda bir evi varmış ve gündüzleri yemek bulmak için ormanda gezermiş.

Günlerden bir gün tilki ormana yemek aramaya çıktığında insan sesleri duymuş. Bu ses çok yakınından geliyormuş tam evine geri dönmek üzereyken ormanda ava çıkmış olan avcıları görmüş ve başlamış kaçmaya. Koşmuş koşmuş en sonunda ormanın çıkışında bir eve rastlamış. Evin önünde de bir adam odun kesiyormuş. O adama herkes “Oduncu” diyormuş. Oduncu odunlarını keserken tilki korkuyla yanına gelmiş “Peşimde avcılar var, bana yardım et lütfen, saklanmam lazım” demiş. Oduncu da “Arkada ki kulübede saklanabilirsin” demiş. Tilki hemen açık olan kapıdan girmiş ve camın altında saklanmaya başlamış. O sırada avcılar oduncunun yanına gelmiş “Buradan geçen bir tilki gördün mü?” diye sormuş. Oduncu “Hayır görmedim” demiş ama kafasıyla tilkinin olduğu kulübeyi işaret etmiş. Tabi bu sırada da tilki camdan odun ve avcıları izliyormuş. Oduncunun işaretini anlamayan avcılar oradan uzaklaşmış. Bir süre sonra tilki kulübeden çıkmış ve ormana doğru yönelmiş.

Tilki ve Oduncu Masalı

Oduncu tilkinin arkasından seslenmiş “Seni sakladığım, ele vermediğim için bir teşekkür etseydin bari” demiş. “Ne teşekkür edeceğim, sözlerinde davranışın aynı değil. Bana yardım edermiş gibi yaptın ama avcılara yerimi gösterdin” demiş ve ormana doğru koşarak izini kaybettirmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kurt İle Tilki Masalı