Gökçe ve Koyunun Hikayesi

Gökçe ve Koyunun Hikayesi

Ağustos 6, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Küçük bir köyde hayvanları ve doğayı çok seven bir kız varmış. Bu kızın adı Gökçe imiş. Gökçe her sabah tavuklara ve civcivlere yem verir, yumurtalarını alır daha sonra ineğin sütünü sağar, koyunlarıyla biraz oynayıp eve girermiş. Taze yumurtasını ve sütünü içtikten sonra hemen köydeki arkadaşlarıyla oynamak için tekrar bahçeye ineriş.

Günlerden bir gün Gökçe arkadaşı Bahar ile oyun oynamaya bahçeye inmiş. Önce oyuncak bebekleriyle oynamışlar, daha sonra saklambaç, yakalama oynamışlar. O sırada babası da bahçede ki çimleri biçiyor fazla çıkan otları topluyormuş. İşi bitince sıra koyunların tüylerini kısaltmaya gelmiş. Babası koyuna yaklaştığında Gökçe babasının yanına gelmiş “Baba hayır, koyunun tüylerini kesemezsin. Bu ona acı verir” demiş. Babası ile küçük Gökçe’ye gülümsemiş “Olur mu kızım, havalar ısındı ve koyunun tüyleri de çok uzadı. Onları kısaltmalı koyuna rahatlık vermeliyiz” demiş. Gökçe babası ne dese dinlememiş ve hemen koyunu peşine takıp koşmaya başlamış. Koyun da her şeyden habersiz Gökçe ile birlikte çimenlerin üzerinde koşup, eğleniyormuş. Gökçe, koyunu gün boyunca babasından saklamış babası ise kızının onu anlayacağını bildiği için ısrar etmemiş. Gökçe ve koyun oyun oynamış ama bir süre sonra yorulup dinlemek için ağacın altına oturmuşlar. Gökçe şişesinden kana kana su içmiş koyunun önüne de kocaman bir tasta su vermiş.

Gökçe ve Koyunun Hikayesi

Ama gelin görün ki koyun o suyu bir türlü içememiş. Gökçe o an koyunun suyu göremediğini tüylerinin çok uzun olduğunu anlamış ve babasına tüylerini kısalttırmadığı için çok üzülmüş. Hemen koyunu alıp babasının yanına götürmüş ve ona olanları anlamış. Babası da Gökçe’nin hatasını fark etmesine çok sevinmiş ve hemen tüyleri kısaltmış. Gökçe,babası ve koyun artık çok mutluymuş. Bu hikayede burada bitmiş.

Daha fazla kısa hikaye okumak isterseniz Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yalnız Taştan Duvar Olmaz Hikayesi