Tırnak Yiyen Didem’in Hikayesi

Tırnak Yiyen Didem’in Hikayesi

Nisan 11, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Didem ilkokula giden tatlı bir kızmış. Okulu ve arkadaşlarını çok seviyormuş. Oda büyüdüğünde öğretmeni gibi bir öğretmen olmak istiyormuş. Çünkü bir şeyler anlatmayı ve küçük çocuklara örnek olmayı çok seviyormuş.

Günlerden bir gün Didem, öğretmeni ile sohbet ediyormuş. Öğretmenine kendisininde büyüdüğünde öğretmen olmak istediği, çocuklara örnek olmak istediğini anlatmış. O sıra da öğretmenin dikkatini Didem’in tırnakları çekmiş. Didem maalesef ki tırnaklarını yiyormuş. Bu durum öğretmenini çok üzmüş. Çünkü tırnak yemek hiç sağlıklı değilmiş. Öğretmen “Didemciğim düşüncelerin çok güzel. Ama küçük çocuklara örnek olmak istiyorsan ilk başta tırnak yemeyi bırakmalısın. Çünkü tırnak yediğinde, eğer onları yutarsan mide enfeksiyonu geçirebilirsin yani miden ağrır ve bulanır, ikinci olarak ellerin sürekli ağzında olduğu için hastalana bilirsin.” demiş. Didem “Öğretmenim çok haklısınız ama unutuyorum ve sürekli yiyorum” demiş. Öğretmeni Didem’e oyun oynamayı teklif etmiş. Önce birlikte kağıttan bir kutu yapmışlar. Sonra küçük küçük kağıt kesmişler ve yarısını yeşil yarısını kırmızı boyamışlar. Didem her elini ağzına götürdüğünde kutuya kırmızı kağıt atacakmış. Ama aklına gelip elini indirirse yeşil kağıt atacakmış. Didem bu oyunu çok sevmiş. Hemen eve gidip annesine bu durumu anlatmış. Annesi de Didem’e destek olmak için bir kaç yere “Tırnaklarını Yeme” yazısı asmış. Didem, evin içinde ne zaman gezse o yazıları görüyormuş. Bir hafta sonunda Didem kutuyu okula götürmüş. Öğretmeni kağıtları saymış ve 5 kırmızı 7 yeşil çıkmış. Oyunu bir hafta daha uzatmışlar ve Didem bu sefer ellerini hiç ağzına götürmemiş. Bunun karşılığında da öğretmeni Didem’e meslekleri anlat güzel bir kitap almış.

Tırnak Yiyen Didem’in Hikayesi

Didem o günden sonra elini ağzına hiç götürmemiş. Çünkü hem midesinin ve karnının ağrımasından korkuyormuş hem de küçüklere kötü örnek olmak istemiyormuş. Bir süre sonra Didem’in tırnakları düzelmiş küçük kız da öğretmeni de bu duruma çok sevinmiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Salıncakta Sallanma Hikayesi