Tutumsuz Muko’nun Masalı

Tutumsuz Muko’nun Masalı

Aralık 15, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içindeymiş, zaman zaman içindeymiş. Tutumluluktan haberi olmayan zürafada bizim masalın içindeymiş. Küçük zürafa hiçbir şeyin değerini bilmezmiş. Annesi ve babası onu mutlu etmek için ellerinden ne geliyorsa yaparmış. Ama zürafa Muko hep daha fazlasını ister, hemen de alınan şeyden vazgeçermiş. Çevre de ki her şeyi gereksiz kullanır ve ailesini üzermiş.

Günlerden bir gün küçük zürafa uyanmış ve her zaman yaptığı gibi kahvaltıya oturmuş. Annesi ve babası ile beraber kahvaltısını yapmaya başlamış. Ama bizim Muko kahvaltıda bile tutumsuz muş. Yemeyeceği her şeyi tabağına alır ve yemediklerini çöpe atarmış. O sabah da aynısını yapmış. Annesi bir daha böyle yapmaması konusunda Muko’yu uyarmış. Muko bunun çok normal bir şey olduğunu söyleyerek annesine karşılık vermiş. Annesi “Bak oğlum. Bu yaptığın çok yanlış bir hareket. Dünya da bu yiyecekleri bulamayan bir çok havan ve hatta insan bile var. O yüzden elindekilerin kıymetini bilmelisin” demiş. Moku annesini dinlemiş ama hiç oralı olmamış ve ellerini yıkmak için banyoya gitmiş. Ellerini yıkadıktan sonra suyu açık bırakıp odasına geçmiş. Arkasından banyoya giden babası musluğu açık görünce Muko’yu çağırmış ve suyu israf etmenin çok yanlış olduğunu açıklamış. Suyun Dünya için önemini anlatmış. Muko babasını dinledikten sonra odasına geri dönmüş. Aradan bir kaç saat geçmiş annesi Muko’ya bakmak için odasına girmiş. Odasına girdiğinde televizyonun açık olduğunu, gündüz vakti ışığın açık olduğunu ve bütün defter sayfalarının yerde yırtılmış olduğunu görmüş.

Tutumsuz Muko’nun Masalı

Annesi Muko’nun bu kadar savurgan olmasına artık çok kızmış. Hemen Muko’yu oturma odasına çağırmış ve onunla konuşmaya başlamış. Anne” Bak Muko, sen artık kocaman bir zürafa oldun. Tutumlu olman gerekirken daha çok israf etmeye başladın. Odanda gördüğüm görüntü beni çok üzdü. Gereksiz yere ışık açman, suyu boşa akıtman. Televizyonu açık bırakman hele de o kadar kağıdı çöp etmen çok yanlış. O defterlerin olması için kaç ağaç kesiliyor senin haberin var mı? ” demiş. Muko bu sefer annesinin gerçekten kızdığını anlamış. Annesi Muko’ya Dünyayı anlatmış. Elektriğin önemini, suyun önemi, ağaçları, yiyecekleri… Bunların hepsinin Dünyada ki bütün canlılar için çok önemli olduğunu anlatmış. Muko o an yaptığı bütün savurganlıklar için çok pişman olmuş. O günden sonra her şeye daha dikkatli davranmaya başlamış. Kağıtların her yerini kullanmış ve boşa harcamamış. Odasında gerek duymadıkça ışık açmamış. Dişlerini fırçalarken suyu boşa akıtmamış. Her zaman yiyebileceği kadar yemek almış tabağına. Bu sayede anne ve babasına destek olmuş. Ayrıca öğrendiği her şeyi arkadaşlarına da anlatmış ve diğer yavru hayvanlara örnek olmuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla hayvanlarla ilgili masal okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Melo ve Ayıların Masalı