Üşengeç Gorilin Masalı

Üşengeç Gorilin Masalı

Mayıs 3, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yeşilliklerle dolu büyük bir orman varmış. Bu ormanda bir çok hayvan yaşarmış. Bütün hayvanlar doğdukları günden beri çalışırlarmış. Çünkü ormanda kışlar çok çetin geçiyormuş. Herkes yazın çalışır, kışın evinden çıkmazmış. Çalışkan hayvanların dışında birde ormanın en tembel hayvanı bu ormanda yaşarmış. Adı da Üşengeç Goril miş.

Üşengeç Goril, ağustos böcekleri gibi bütün yaz yatarmış. Kış gelince de ormanda sağda solda kalan yemişlerden yiyip doymaya çalışırmış. Yine bir yaz günü Üşengeç Goril çimlerde uzanırken, çalışkan hayvanlar harıl harıl çalıyormuş. Ayı, gorili yatarken görünce onu uyarmak istemiş “Merhaba goril, kış gelmek üzere, yatmak yerine çalışmalısın” demiş. Goril ise hiç oralı olmamış “Kışın gelmesine daha çok var, kış gelmeden bende hazırlığımı yaparım” demiş ve yatmaya devam etmiş. Ayı ise bal aramaya devam etmiş ve topladığı balları kovasına doldurmuş. Ertesi gün gorili yatarken aslan görmüş. O da ayı gibi gorili uyarmış ama goril yatmaya devam etmiş. Üşengeç goril güneşlenerek ve uyuyarak günlerini geçirmiş. Zaman su gibi akıp gitmiş ve o sene kış beklenildiğinden erken gelmiş. Her yeri bembeyaz örtü kaplamış, yiyecek bulmak çok zorlanmış. Herkes yazın topladığı yiyecekleri paylaşmaya başlamış. Çünkü zürafaların uzandığı yerlere hepsi uzanamamış bu yüzden zürafalar ağaçların tepelerinden topladıklarını paylaşmışlar. Arılar yaptıkları balları, köstebekler yerlerde ki yemişleri, inekler sütlerini, tavuklar yumurtalarını paylaşmış. Üşengeç goril ise açlıkla karşı karşıya kalmış çükü hiçbir hazırlık yapmamış. Goril o kadar açmış ki açlıktan evden bile çıkamıyormuş. Onun bu halini bilen hayvanlar toplantı yapmaya karar vermişler. Gorilin hatasını anlamasını istiyorlarmış ama bir yandan da onun aç kalmasına dayanamıyorlarmış. Ayı “Aylarca onu uyardık ve yatmaya devam etti. Şuan ki halini hak etti” demiş. Diğer hayvanlarda onun fikirlerine katılmışlar. Herkesin konuşması bitince bilge baykuş konuşmaya başlamış. “Arkadaşlar, düşüncelerinizde haklısınız ama komşumuz aç yatarken biz tok yaşayamayız. Günlerdir yiyecek yemeği yok ve artık evden çıkamıyor belli ki. Ona hatasını anlatmalı ve yardım etmeliyiz. Gözümüzün önünde aç kalmasına izin vermemeliyiz” demiş. Hayvanlar bilge baykuşun konuşmasından etkilenmişler ve yiyeceklerinden birer torba yapıp baykuşa vermişler.

Üşengeç Gorilin Masalı

Bilge baykuş erzakları alıp, Üşengeç Gorilin evine gitmiş. Goril kapıda baykuşu görünce çok şaşırmış onu içeri davet etmiş. Baykuş, gorilin haline çok üzülmüş çünkü açlıktan zayıflamaya başlamış. Bilge baykuş “Bu yaşadıkların sana iyi bir ders olmuştur diye düşünüyoruz goril. Her zaman hazırlıklı olmalı ve çalışmaktan yorulmamalıyız. Bu yaptığın hatayı tekrarlarsan bir daha sana yardım etmeyiz” demiş. Üşengeç Goril “Haklısınız, sizi dinlemediğim için çok üzgünüm. Bu cömertliğiniz için size teşekkür ederim, yaşadıklarım bana iyi bir ders oldu” demiş. O günden sonra Üşengeç Goril çok değişmiş. Artık yiyecek topluyor, arkadaşlarına yardım ediyormuş. Elele verip, ormanın soğuk kışlarını rahat bir şekilde atlatmanın tadını çıkarmışlar bu masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kıskanç Kuki'nin Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.