Yaramaz Çocuğun Hikayesi

Yaramaz Çocuğun Hikayesi

Kasım 1, 2022 3 Yazar: Ezgi E.

Bir zamanlar küçük bir kasaba da yaşayan çok huysuz ve yaramaz bir çocuk varmış. Bu çocuk evde sürekli bağırıyor, aile üyelerine sataşıyor ve onların kalbini kırıyormuş. Anne ve babası bu durumdan çok yorulmuşlar ve çocuklarının hatasını anlamasını istemişler. Düşünmüşler taşınmışlar ve sonunda akıllarına bir fikir gelmiş.

Bir sabah uyanmışlar ve babası küçük çocuğu alarak dışarı çıkmış. Bir süre yürüdükten sonra çitlerle çevrili olan bir bahçeye gelmişler. Babası “Bak oğlum burası bizim bahçemiz, senden istediğim evde bize her kötü davrandığında buraya gelip çitlere bir çivi çakman. Bir süre sonra gelip bakacağız ve çivileri sayacağız” demiş. Küçük çocuk istemeyerek de olsa bunu kabul etmiş. İkisi birlikte eve dönmüşler. O günden sonra küçük çocuk her yaptığı kabalıkta, bağırdığında, annesini ve babasını üzdüğünde koşarak bahçeye gidip çivi çakmış. Bir kaç hafta sonra bahçeye gittiğinde her yerin çivilerle çevrili olduğunu görmüş ve çok utanmış. Eve dönüp babasına “Babacığım bugün bahçeye gittiğimde her yerin çivilerle çevrili olduğunu gördüm ve sizi ne kadar üzdüğümü anladım.” demiş. Babası oğlunun başını okşayarak “O zaman bugünden sonra bize her iyi davrandığın gün gidip bir çiviyi çıkar, olur mu?” demiş. Çocuk biraz duraksamış, bunun zor olacağını düşünmüş ama yinede kabul etmiş. Bir süre sonra bahçeye gittiğinde bütün çivilerin çıktığını gören çocuk çok sevinmiş. Hemen eve koşmuş ve babasına sarılmış “Babacığım, biliyor musun bütün çiviler çıktı” demiş. Babası “Hadi gel bana da göster” diyerek baba oğul bahçeye gitmişler.

Yaramaz Çocuğun Hikayesi

Baba oğul bahçeye gittiklerinde baba “Aferin oğlum, bütün çiviler çıkmış. Ama bu çiviler tahtadan çıksa bile izleri hala orada duruyor. Sende her üzdüğün kişi de bir delik açmış oluyorsun. İnsanlar kırdıktan sonra özür dileyebilirsin ama onlarda açtığın yaralar sonsuza kadar açık kalır. O yüzden bugünden itibaren insanları kırmadan, bağırmadan davranmalı, kimseyi üzmemelisin.” demiş. Küçük çocuk babasının ne kadar haklı olduğunu anlamış. Evet çiviler çıkmış ama izleri hala duruyormuş. O günden sonra daha sakin ve söz dinleyen bir çocuk olmuş. Kimsenin kalbinde acı yara bırakmamak için kimse ile kavga edip, kalp kırmamış.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kuşun Öğüdü Hikayesi