Yaramaz Kedi Tonton’un Masalı

Yaramaz Kedi Tonton’un Masalı

Temmuz 7, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, uzak bir köyde Tonton adında bir yaramaz kedi yaşarmış. Tonton, tüyleri kahverengi ve gözleri yeşilmiş. Köy halkı Tonton’dan hep şikayet edermiş, çünkü o sürekli yaramazlık yapıp köyde kargaşa çıkarmaya bayılırmış. Tonton’un en sevmediği şey, köyün etrafında dolaşan tilkilermiş. Her fırsatta tilkileri kovalayıp peşlerine düşer, onları rahatsız edermiş.

Bir gün Tonton yine tilkileri kovalarken kendini ormanda kaybetmiş. Artık nasıl geri döneceğini bilemez hale gelmiş. Ormanda dolaşırken karşısına bir peri çıkmış. Peri, Tonton’un yaramazlıklarını duymuş ve ona bir ders vermek istemiş. “Tonton, yaramazlık yapmak sana hiç iyi gelmiyor,” demiş. “Ama sana yardım edeceğim, eğer söz verirsen artık yaramazlık yapmayacağına.” Tonton, periye söz vermiş ve gerçekten de sözünde duracağına dair teminat vermiş. Peri, büyülü bir değnek çıkarıp Tonton’a dokunmuş. Birdenbire Tonton, konuşabilen ve insan gibi düşünebilen bir kedi olmuş. Artık ne tilkileri kovalayacak ne de yaramazlık yapacakmış. Yeni yeteneklerini kullanarak Tonton, ormanda yolunu bulmuş ve köye geri dönmüş. Köy halkı, Tonton’un değiştiğini görmüş ve ona şaşkınlıkla bakmışlar. Tonton, yaptığı yaramazlıklar için özür dilemiş ve artık köye faydalı olmak istediğini söylemiş.

Yaramaz Kedi Tonton’un Masalı

Tonton, köydeki çiftçilere yardım etmeye başlamış. Tarlalarda fareleri avlamış, farelerin ürünlere zarar vermesini engellemiş. Köy halkı Tonton’u tekrar sevmeye başlamış ve ona “Yaramaz Kedi Tonton” diye hitap etmeye devam etmiş. Böylece, Tonton yaramazlıklarından vazgeçip köye faydalı bir kedi olmuş. O artık köyün en sevilen ve değerli kedisi olmuş. Ve Tonton, bir daha asla yaramazlık yapmamaya söz vermiş. Sonunda Tonton, köydeki herkesin sevgisini kazanmış ve mutlu bir şekilde yaşamış ve masal burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Pelin ve Peri Kızının Masalı