Yaşlı Çift ve Kuraklık Hikayesi

Yaşlı Çift ve Kuraklık Hikayesi

Mart 29, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Çok eski zamanlarda uzak ülkelerin birinde yaşayan insanlar varmış. Bir sabah uyandıklarında ülkelerinde aşırı bir kuraklık başlamış. İnsanların hepsi bahçelerinde ki son mahsulleri toplamış ve ektikleri hiçbir sebze yetişmemiş.

Ülkede yaşayan insanlardan biri de Ahmet amca ve Saime teyze imiş. Bu yaşlı çiftin tek geçim kaynağı ektikleri sebzeleri ve meyveleri satmakmış. Ülkede yaşayan diğer insanlar için bu kuraklık pek önemli olmasa da yaşlı çift için çok önemliymiş. Bütün ekinlerini toplayan Ahmet amca: “Sanırım artık yeni bir iş bulmamız lazım hanım, ne ektiysem olmadı. Ne yiyip ne içeceğiz bilmiyorum” demiş. Saime teyze ise eşinin bu üzgün haline kıyamamış: “Gün doğmadan neler doğar. Sen canını sıkma” demiş ve koltuklarına oturup dışarıyı izlemeye başlamışlar. O sıra da bahçelerine daha önce hiç görmedikleri bir adam girmiş. Yaşlı çift kapıya gitmiş ve: “Buyur evladım, ne istemiştin?” diye sormuşlar. Gelen kişi: “Merhabalar, ben bir seyyar satıcıyım. Buralarda kuraklık olduğunu duydum ve çok uzaklardan geldim. Bu tohumları bahçenize ekerseniz ne kadar kuraklık olursa olsun mutlaka ekinler yetişir, yeter ki biraz emek harcayın” demiş. Yaşlı çift duyduklarına çok sevinmiş ve ellerinde ki son parayı seyyar satıcıya vererek tohumları almışlar. Hemen tarlalarına gitmişler ve tarlayı tohumlara hazırlamışlar. En son olarak tohumları ekmişler ve sulamışlar. İlk birkaç gün hiçbir filiz çıkmamış ama yine de yaşlı çift umudunu hiç kaybetmemiş ve emek vermeye devam etmişler. Birkaç hafta sonra ektikleri tohumlar büyümeye ve ekin vermeye başlamış. Yaşlı karı koca çok mutlu olmuş ve topladıkları bütün sebzeleri pazar da satmışlar. Daha önce hiç kazanmadıkları kadar para kazanmışlar.

Yaşlı Çift ve Kuraklık Hikayesi

Aynı seyyar satıcı ülkede ki çok zengin bir tüccara daha gitmiş ve tohumlarını satmış. Tüccar tohumları alıp bahçeye koymuş ve hiç bakmamış. Günlerce su bile vermemiş. Tüccar birkaç hafta sonra tohumlara baktığı da hepsinin öldüğünü görmüş ve seyyar satıcıyı bulup azarlamış. Seyyar satıcı ise: “Ben size bu tohumlara emek vermelisiniz dedim, belli ki siz hiç önem vermemişsiniz. Bu sizin suçunuz. Bakın yaşlı çiftin tohumları nasıl büyümüş.” demiş. Tüccar, satıcının haklı olduğunu anlamış. Emek vermediği bir şeyin büyümesini, yeşermesini beklemesi imkansızmış. Bu olay tüccara büyük bir ders olmuş. Yaşlı çift ise zorlukların karşısında pes edilmemesi gerektiğini bir kez daha anlamışlar ve bütün ülkeye örnek olmuşlar.

Hikâye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Elif'in Hayvan Sevgisi Hikayesi