Yaşlı Tavşan Bono Masalı

Yaşlı Tavşan Bono Masalı

Mayıs 18, 2024 3 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir ormanın derinliklerinde yaşayan yaşlı bir tavşan yaşarmış. Bu tavşanın adı ise Bono imiş. Bono çok iyi kalpli yardım sever ve çok düşünceli bir tavşanmış ama Bono’nun yaşadığı ormandaki diğer hayvanlar Bono gibi değilmiş. Çünkü diğer hayvanlar birbirleriyle hiç konuşmaz sohbet etmez ve kendi işlerini kendileri yaparmış. Ama Bono, gördüğü herkese selam verir ve onlarla konuşmaya çalışırmış. Diğer hayvanlar bonoyu dinlemezmiş.

Bir gün ormanda büyük bir felaket olmuş. Ormanda bir fırtına olmuş, fırtınayı tek gören Bono imiş. Bono diğer hayvanları yanına çağırmış “Arkadaşlar, ormanımıza yaklaşan bir fırtına var ve bunun üstesinden gelmemiz lazım bunun içinde ormandaki küçük bir kulübeye sığınmamız gerek, fırtına geçene kadar bir süre orada kalabiliriz” demiş. Diğer hayvanlar ise rüzgarı hafiften hissetmiş ve gerçekten bir fırtına yaklaştığını anlamışlar, Bono’ya hak vermişler. Bütün eşyalarını toplayıp kulübeye sığınmışlar. Bir süre sonra fırtına gelip çatmış. Hayvanlar fırtınanın geçmesini beklemişler ama beklerken de birbirlerine yardım etmişler. Fırtına bittiğinde ise kulübeden çıkıp evlerine geri dönmüşler. Bu güzel fikir için Bono’ya teşekkür etmek istemişler. Zürafa uzun boynuyla çilek toplamış, Fil ise hamur kızartıp evine götürüp bu güzel fikir için teşekkür etmişler. Bono “Bu güzel yiyecekler için asıl ben size teşekkür ederim ama zahmet etmeseydiniz çünkü birbirimize destek olmamız lazım. Zorlu günleri de bu şekilde atlattık, yaşadıklarımızı asla unutmayın. Hem ne demişler birlikten kuvvet doğar” demiş.

Yaşlı Tavşan Bono Masalı

Diğer hayvanlar ise bunu biraz düşünüp Bono’ya hak vermişler. O günden sonra birbirleriyle daha önce hiç konuşmadıkları için çok pişman olmuşlar, birbirleriyle anlaşmaya ve yardımlaşmaya başlamışlar. Yaşadıkları o zor günleri bir daha hiç unutmamışlar ve mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler masalda burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Mızmız Halit ve Peri Masalı