Yeşil Kuşun Masalı

Yeşil Kuşun Masalı

Mayıs 19, 2024 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman çam ağaçlarıyla dolu bir ormanda, yemyeşil renkte bir kuş yaşarmış. Kuş, sıcacık yaz günlerinde ağacın dallarına oturur, şarkı söylermiş. Ormanda yaşayan bütün hayvanlar onun sesini çok severmiş, şarkılarıyla mest olurlarmış.

Günlerden bir gün kuş, dalında şarkısını söylerken yanına bir kelebek yaklaşmış. Kelebek “Merhaba kuş arkadaş, sesin çok güzel, ama dikkatli olmalısın, çünkü az önce ormana bir avcu geldi ve sesleri dinlemeye başladı.” demiş. Kuş, kelebeğin söylediklerini umursamamış “Ben yeşil renkteyim, ağacın dalında beni kimse bulamaz” demiş ve güzel sesiyle şarkısını söylemeye devam etmiş. Kelebek ise uçup gitmiş ve evine gizlenmiş. Avcı bu sırada ormanda geziyormuş, yanında da kocaman bir av köpeği varmış. Av köpeği, kuşun sesini duyunca hemen ağaca doğru koşmuş. O sırada bir arı kuşa seslenmiş “Dikkat et kuş, köpek seni yakalayacak” demiş. Kuş hemen susmuş ve bir yaprağın arkasına gizlenmiş. Köpek bir süre kuşu aramış, bulamayınca sahibinin yanına geri dönmüş.

Yeşil Kuşun Masalı

Tehlike geçtikten sonra kuş, arıya teşekkür etmiş ve “Artık daha dikkatli olacağım ve övünmeyeceğim,” demiş. O günden sonra, kuş sadece güvenli olduğundan emin olduğu zamanlarda şarkı söylemeye başlamış ve ormanın diğer sakinleriyle mutlu mesut yaşamışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla Kısa Masal okumak isterseniz linke tıklayıp, bir çok masala ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Çalışkan Tay Naz'ın Masalı