Yavru Geyikler ve Yavru Aslanlar Masalı

Yavru Geyikler ve Yavru Aslanlar Masalı

Eylül 5, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan bir geyik sürüsü varmış. Geyik sürüsü anne, baba ve yavru geyikler bir arada yaşarlarmış. Ormanın gizli bölgesinde kalırlar ve vahşi hayvanlardan uzakta yaşarlarmış. Büyük geyikler yavru geyiklere yiyecek bulmayı, aslanlardan kaplanlardan ve diğer vahşi hayvanlardan korunmayı öğretirlermiş. Gün içerisinde hep beraber yiyecek bulurlar ve akşam saatlerinde toplanıp buldukları yiyecekleri yerlermiş. Yemekten sonra baba geyikler yavru geyiklere eğitim verirlermiş. En önemli kural ise sürüden uzaklaşmamakmış.

Bir gün anne ve baba geyikler gündelik ihtiyaçlarını gidermek için ormanda dolaşırken yaramaz yavru geyikler kendi aralarında oyun oynamaya başlamışlar. Bir oraya bir buraya koşan geyikler her gün aynı oyunu oynamaktan sıkılmışlar. Başka ne yapsak diye düşünürlerken aralarından birinin aklına yasak olan bölgelere gitmek gelmiş. Fikrini diğer arkadaşları ile paylaşan yaramaz geyik “kimler benimle gelir?” diye sormuş arkadaşlarına. Sadece iki geyik kabul etmiş diğer yavru geyikler bu fikri hiç beğenmemiş ve oralara gitmenin tehlikeli olacağını söylemiş. Yaramaz geyik Zonno, arkadaşı Ala ve Karayel’i ikna edip yasaklı ormana doğru yola koyulmuşlar. Gitmek istemeyen diğer yavru geyikler oyun oynamaya devam etmiş.
Zonno, Ala ve Karayel kararlı bir şekilde ormanın derinliklerine doğru yol almışlar. Ormanın içerisinde daha önce hiç görmedikleri meyve ağaçları, çiçekler ve küçük hayvanlara rastlamışlar. Sessiz sessiz ormanda yol olan yavru geyikler gizli bir mağaranın kapısına gelmişler. Zonno “acaba bu mağaranın içerisinde neler var, içeri girmeyi çok istiyorum” demiş. Ala ve Karayel bu fikri pek sevmemiş ve Zonno’yu vazgeçirmeye çalışmışlar. Arkadaşlarını dinlemeyen Zonno mağaranın girişine doğru yürümeye başlamış. Arkadaşının kararlı olduğunu gören Ala ve Karayel mecburen Zonno’nun peşinden gitmişler. Mağaranın girişimine gelen yavru geyikler içerden gelen bir ağlama sesi duymuşlar. Sese doğru ilerlemişler bu esnada hava kararmaya başlamış ve aileleri de eve dönmeyen bu üç yaramaz geyik yavrusunu merak içinde aramaya başlamışlar.

Yavru Geyikler ve Yavru Aslanlar Masalı

Mağaranın içine giren yavru geyikler duydukları sesin nerden geldiğini merak edip sese doğru yönelmişler. Sesin çıktığı yere gelen geyikler ayağı burkulmuş bir aslan yavrusu ile karşılaşmışlar. Aslanı gören geyikler birden korku ile geri kaçmaya başlamışlar ama yavru aslanın yürüyemediğini görünce tekrardan geri dönmüşler ve aslana seslenmişler. “Merhaba aslan, iyi misin? Neden ağlıyorsun?” demiş Zonno. Yavru aslan “ormanda bir sineğin peşinde koşarken bu mağaraya girdim ve ayağımı burktum. Kaç saattir buradan çıkamıyorum, annem beni çok merak etmiştir ve ayağım da çok acıyor” demiş. “Sana yardım etmemizi ister misin?” demiş Ala yavru aslana. Bu teklifi kabul den yavru aslan geyiklerin yanına gelmesine izin vermiş. Aslanın yanına giden geyikler aslanın ayağını bir bez ile sarmışlar ve ona yürümesi için yardım etmişler. Mağaranın içinden çıkar geyikler ve aslan gülüşmeye başlamışlar. Bu sırada yavrusunu her yerde arayan anne aslan gelmiş ve koşarak geyiklere doğru gelmeye başlamış. Annesinin kızgın olduğunu gören aslan seslenmiş “Annecim dur! Bu yavru geyikler sayesinde yürüyebiliyorum bak ayağımı burktum ve bana yardım ettiler. Lütfen onlara bir şey yapma.” Demiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kavgacı Aslanın Masalı

Yavrularını her yerde arayan anne ve baba geyiklerde o sırada mağaranın önüne gelmiş ve yavrularını görünce aslanın onlara saldırmaması için hep birlikte koşmaya başlamışlar. Aynı şekilde yavru geyiklerde ailelerine durumu anlatmış. Olanı biteni öğrenen anne aslan ve büyük geyikler olanlara inanamamışlar. Yavruların bu kadar iyi geçinmesine şaşıran büyükler yaptıklarının yanlış olduğunu ailelerinin yanından ayrılmamaları gerektiğini anlatmışlar. Çocuklarının artık dost olduğunu gören aslan ve geyik aileleri artık aynı ormanda yaşayabileceklerini ve kimsenin kimseye zarar vermeyeceği konusunda anlaşmışlar. O günden sonra ormanda ki bütün hayvanlar dostça anlaşıp bir arada yaşamaya başlamışlar.

Eski masallar yerine yeni yazılmış masalları okumayı tercih ediyorsanız 2021 Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.