Yeşil Dünya’nın Huzurlu Masalı

Yeşil Dünya’nın Huzurlu Masalı

Mart 26, 2024 2 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur zaman içinde yemyeşil ağaçlarla kaplı bir ormanın derinliklerinde, bütün hayvanların sevgi ve saygıyla yaşadığı bir orman varmış. Bu orman da, şarkı söyleyen kuşlar, dans eden maymunlar, güldüren aslanlar, düşündüren zeki filler varmış. Bu ormana Yeşillikler Dünyası diyorlarmış.

Yeşillikler Dünyası’nın en yaşlı hayvanları, Bilge Baykuş ve Akıllı Tavşan’mış. Baykuş ve tavşan, ormanda yaşayan bütün canlılara yardım eder, sorunlara çözümler bulurlarmış. Onların bu çözümcü yaklaşımı da diğer hayvanları çok mutlu eder ve kendilerini güvende hissederlermiş. Günlerden bir gün ormana yeni bir hayvan gelmiş. Bu hayvanın adı Küçük Ayı’ymış. Küçük ayı ormana gelmiş ve diğer hayvanlarla tanışmış, kısa bir süre sohbet etmiş. Daha sonra kendisine kalacak bir ev bakmış ama istediği gibi bir ev bulamamış. Bu yüzden evini kendisi yapmaya karar vermiş. Küçük Ayı hemen işe koyulmuş evini inşa etmeye başlamış. Bilge Baykuş ve Akıllı Tavşan da ormana yeni biri geldiği için onu ziyarete gitmişler. İş yaptığını görünce de Küçük Ayı’ya yardım etmişler. Küçük ayı, baykuşa ve tavşana nasıl bir ev istediğini tarif etmiş. Anlattığına göre ormanın en büyük evini yapmak istiyormuş. Bu evi yapmak günlerce sürebilirmiş. Bir süre baykuş ve tavşan ayıya yardım etmiş ama yorulunca evlerine geri dönmüşler. Ertesi gün diğer hayvanlar Küçük Ayı’ya yardıma gitmişler ama ev o günde bitmemiş. Ormanda ki hayvanların hepsi bir hafta boyunca ayıya yardıma gitmişler ama ayının istediği ev bir türlü bitmiyormuş. Bunu gören Bilge Baykuş ve Akıllı Tavşan, Küçük Ayı’nın yanına gitmişler. Küçük Ayı çok bitkin bir haldeymiş. Bunu gören Bilge Baykuş “Küçük Ayı, evin büyüklüğünün yada küçüklüğünün bir önemi yoktur. Önemli olan başını sokacağın bir yerin olması, girdiğinde kendini güvende hissedebileceğin dört duvar olmasıdır” demiş. Akıllı Tavşan devam etmiş “Ayrıca önemli olan o evde ne kadar mutlu olduğun, arkadaşlarının gidip gelmesi, huzurlu bir yuva olmasıdır. Yani anlayacağın evini yuva yapacak olan sensin” demiş.

Yeşil Dünya’nın Huzurlu Masalı

Bu sözleri duyan Küçük Ayı, tavşanın ve baykuşun haklı olduğunu anlamış. Önemli olanın mutluluk ve huzur olduğunu öğrenmiş. Yaptığı kadar evini yapmış ve hemen eşyalarını yerleştirmiş. Daha sonra diğer hayvanları evine davet etmiş, kısa sürede hepsi ile arkadaş olmuş ve evi yuvaya dönmüş. Bilge Baykuş’un ve Akıllı Tavşan’ın dediklerini aklından hiç çıkarmamış, bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Koca Fil Filo'nun Masalı